Zboża na cele bioenergetyczne

W gminie Lubsko otwiera się interesująca szansa dla okolicznych producentów rolnych na zbyt zbóż na cele bioenergetyczne, w tym biopaliwa.

Zboża na cele bioenergetyczne


W dniu 8 czerwca grupa rolników, pracowników administracyjnych  urzędów z gminy Lubsko oraz radnych zwiedzała fabrykę biopaliw w Schwedt, należącą do koncernu VERBIO AG, znajdującą się na terenie największego parku przemysłowego w północnej Brandenburgii. 


Zaproszeniem do współpracy był wyjazd do największej na świecie biogazowni w Schwedt.   


Organizatorem wyjazdu ze strony firmy był  Kazimierz Dzikoński a po fabryce oprowadzał Piotr Pastuszak – dyrektor oddziału firmy na Polskę.  


Spółka Akcyjna VERBIO AG  należy do wiodących niezależnych producentów i oferentów biopaliw i jednocześnie jest jedynym w Europie wielkoprzemysłowym producentem biodiesla, bioetanolu i biogazu. Podczas produkcji wysoce wydajnych paliw przedsiębiorstwo wykorzystuje swoje własne samodzielnie rozwinięte energooszczędne procesy produkcyjne i innowacyjne technologie. W porównaniu z benzyną lub dieslem produkowane przez VERBIO biopaliwa wyróżniają się redukcją dwutlenku węgla na poziomie do 90 procent.  


Możliwości produkcyjne:

Biogaz:                                   500 gigawatogodzin rocznie

Biodiesel:                                450.000 ton rocznie

Bioetanol:                               300.000 ton rocznie

Gliceryna farmaceutyczna:      60.000 ton rocznie 


Koncepcja biorafinerii VERBIO bazuje na systemie zamkniętych obiegów i wykorzystaniu całych roślin do pozyskiwania biopaliw. Jest to pierwsza na świecie biorafineria, która realizuje zakrojone na dużą skalę techniczne połączenie instalacji biogazu, bioetanolu i bionawozu.


Podwójne wykorzystanie surowców pozwala na osiągnięcie szczególnie wydajnego procesu, który daje możliwości znacznych oszczędności dwutlenku węgla. Ponad 90% surowców wykorzystywanych w tym procesie zamieni się w energię pod postacią bioetanolu i biogazu (verbiogaz). Pozostała część, którą stanowią składniki nieorganiczne, powraca do obiegu pod postacią bionawozu, co pozwala na osiągnięcie najwyższego stopnia zrównoważonej gospodarki rolnej. Takie połączenie instalacji w porównaniu z aktualnie istniejącymi procesami produkcji biopaliw pozwala na ponad dwukrotne zwiększenie produkcji z 1ha ziemi.


Z odpadów rolnych VERBIO produkuje biopaliwa drugiej generacji.  


Produkowany w biorafinerii verbiogaz powstaje wyłącznie z odpadów rolnych, którymi są wywar lub słoma. Jego produkcja odbywa się bez wykorzystania jakichkolwiek produktów spożywczych. Biogaz poddany zostaje obróbce tak, żeby osiągnął jakość gazu ziemnego, następnie zostaje wprowadzony do istniejącej sieci gazu ziemnego i i jako paliwo dostępny jest na stacjach paliw. Verbiogaz można tankować do wszystkich pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Skład chemiczny gazu ziemnego i biogazu jest identyczny.  


W dobie pozyskiwania alternatywnych źródeł energii stważane są rolnikom możliwości pozyskania dodatkowych dochodów przy produkcji biomasy jak również zwiększa się konkurencyjność wśród firm skupujących produkty rolne.  


Zwiedzenie tak nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie zakładu zrobiło duże wrażenie na uczestnikach wycieczki.


SKUP ZBÓŻ OD OKOLICZNYCH ROLNIKÓW

Firma Märka skupująca zboża  na cele energetyczne dla koncernu VERBIO AG, w tym roku otwiera dla rolników punkt skupu zbóż na terenie magazynów zbożowych w Mierkowie w gminie Lubsko (wchodzacych kiedyś w skład Elewarru).


Firma  Märka nie tylko będzie skupowała zboża i biomasę ale zaoferowała swoją pomoc rolnikom przy pozyskiwaniu materiału siewnego oraz przy zbiorach zbóż. Oferta więc bardzo interesująca i mamy nadzieję, że zaowocuje długoletnią współpracą z lubuskimi rolnikami.



Tagi:
źródło: