Podsumowanie wyników lubuskich mleczarzy

W dniu 26 marca 2012r. w LODR w Kalsku odbyło się „Podsumowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła mlecznego za 2011 rok w woj. lubuskim”. Spotkanie zorganizowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Poznań. W spotkaniu uczestniczył Członek Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej Alfred Kałużny.

Podsumowanie wyników lubuskich mleczarzy
Na początku spotkania Stanisław Gąsiorowski zastępca dyrektora ds. oceny PFHBiPM Region Oceny Poznań zaprezentował wyniki oceny wartości użytkowej bydła mlecznego za rok 2011. W swoim wystąpieniu mówił: „Jest to kolejny rok wzrostu wydajności mlecznej w gospodarstwach, a to oznacza, że wspólny wysiłek przynosi konkretne efekty wydajnościowe i daje wiele satysfakcji z prowadzonej produkcji. Wydajność krów ocenianych w Polsce przekroczyła 7 tys. kg mleka od krowy. W naszym Regionie Oceny i poszczególnych województwach odnotowaliśmy także wzrost wydajności i niewiele zabrakło do średniego wyniku na poziomie 8 tys. kg mleka – 7.905 kg mleka. Dodać tutaj należy, że w odniesieniu do pogłowia masowego wydajność w oborach ocenianych jest prawie dwukrotnie większa, a zdecydowana większość mleka odstawionego do skupu pochodzi z obór ocenianych. Średnia wielkość ocenianego stada wyniosła 43,1 sztuk a objęcie oceną wyniosło 42,5 % pogłowia w populacji masowej. Nasze najlepsze obory osiągają wydajności rzędu 10 – 13 tys. kg mleka, a najlepsze krowy w laktacjach 305 dniowych osiągnęły wydajności rzędu 18 – 20 tys. kg mleka. Podkreślić należy, że w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła liczba krów, których wydajność życiowa przekroczyła 100 tys. kg mleka, a wiek ubycia krowy ze stada nieznacznie wydłużył się.

Podsumowując powyższe śmiało można powiedzieć, że mamy wiele obór na europejskim i światowym poziomie i to nie tylko pod względem wydajności krów, ale także rozwiązań technologicznych.

Przy wzroście wydajności rosną wymagania w stosunku do prowadzonej oceny wartości użytkowej, stąd konieczność wprowadzania nowych technologii, zakup nowoczesnych aparatów do badania składu mleka, urządzeń elektronicznych rejestrujących zdarzenia bezpośrednio w oborach, odpowiedniego oprogramowania, dostosowania oprogramowania do programów zarządzających stadem. Podejmowane są działania, aby hodowca otrzymywał wyniki oceny w postaci raportów wynikowych, a także w formie elektronicznej jak najszybciej i w najbardziej przystępnej postaci.

Rozwijamy także różne formy doradztwa. Udostępniliśmy hodowcom laboratorium badania pasz, w którym cały czas rozszerzamy zakres badanych pasz. Wyszkoliliśmy grupę niezależnych doradców żywieniowych, z których usług gospodarstwa mogą skorzystać, aby dostosować żywienie do swoich potrzeb. Pomagamy również hodowcom w realizowaniu programu spójności – cross compliance sprawdzając dostosowanie gospodarstw do wymagań unijnych. Nową usługą wprowadzaną od 1 lipca 2012 roku będzie doradztwo hodowlane, a w nim możliwość sprawdzenia imbredu w stadzie i doboru buhajów”.

Na koniec wystąpienia zachęcał zgromadzonych, aby kierowali do Federacji wszelkie spostrzeżenia i uwagi, co pozwoli na wprowadzenie usprawnień wpływających na jakość świadczonych usług.

Spotkanie było okazja do wręczenia nagród i wyróżnień lubuskim hodowcą. Poniżej w tabeli znajdują się wyniki oceny woj. lubuskiego.



Tagi:
źródło: