Dialog polsko-niemiecki poprzez partnerów

W Warszawie obchodzono Jubileusz XX-lecia powstania Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja WP-N powstała z inicjatyw Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego, a środki na działalność pochodziły z umorzonych odsetek kredytów zaciągniętych z RFN przez Polskę w latach 70-ątych.

Dialog polsko-niemiecki poprzez partnerów

Lubuskie jako województwo przygraniczne zrealizowało sporo projektów i działań z zakresu i na rzecz wzmocnienia pojednania polsko-niemieckiego, poprzez partnerstwa, wzajemne kontakty, wizyty, wymiany, wyjazdy studyjne. I to nam powinno zależeć na rozwijaniu i intensyfikowaniu tych relacji w przyszłości.

Przemiany zainicjowane przez transformację ustrojową przed 20-u laty przyczyniły się do rozszerzenia woli kontaktów między naszymi krajami.

Lubuska Izba Rolnicza,  w okresie kilku lat, również zrealizowała kilka projektów związanych ze spotkaniami społeczeństwa wiejskiego i branż rolnictwa, które przyczyniają się do pojednania polsko-niemieckiego i rozwoju współpracy międzynarodowej.

Fundacja, działania infrastrukturalne z pierwszej fazy funkcjonowania, obecnie sprowadziła na poziom kontaktów międzyludzkich, spotkań i akcentu na tzw. „wsparcie głów”, czyli pozbywania się stereotypów i inicjowania działań integracji Europy.

Eksperci, historycy i politycy zwracali uwagę m.in. na pozytywne przykłady sąsiedzkich stosunków i oparcie dialogu polsko-niemieckiego o współpracę polityczną i gospodarczą.

Fundacji udało się wesprzeć ponad 10 tys. polsko-niemieckich projektów, które nadają nowy kształt sąsiedzkim relacjom.

Partnerstwo Polaków i Niemców może obecnie służyć za wzór dobrosąsiedzkich relacji. Fundacja chce dzielić się polsko-niemieckim doświadczeniem. 12 października w Warszawie odbyła się konferencja Współpraca jako znak jakości” z udziałem polityków, historyków, dziennikarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

O randze działań Fundacji świadczyło szerokie spektrum zaproszonych gości. Wieczorem Fundacja świętowała w Centrum Nauki Kopernik, gdzie wśród zaproszonych gości z Polski i zagranicy znaleźli się  ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Guido Westerwelle, Cornelia Pieper, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską oraz szereg osobistości świata kultury, nauki oraz zwykłych ludzi popierających i rozwijających wzajemne kontakty.




Tagi:
źródło: