Interwencja ta podyktowana była prośbami ze strony rolników, którzy, jak się okazuje niesłusznie zostali pozbawieni tej możliwości, tylko dlatego, że dzierżawią nieruchomości rolne na podstawie umowy cesji.
W odpowiedzi z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymaliśmy wyjaśnienie, że do dnia 31 grudnia 2013 r. rozłożona na raty należność z tytułu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które są nieruchomościami rolnymi w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego na cele związane z prowadzeniem gospodarki rolnej i leśnej wraz z częściami składowymi lub przynależnościami podlega oprocentowaniu do dnia jej zapłaty w wysokości 2% w stosunku rocznym, jeżeli sprzedaż następuje na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego, którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz jeżeli są spełnione przesłanki przyznania nadzwyczajnej pomocy, których mowa w decyzji Rady z dnia 20 listopada 2009r. w sprawie przyznania przez władze Rzeczypospolitej Polskiej pomocy państwa na zakup nieruchomości rolnych w okresie od dnia 1 stycznia 2010r. do dnia 31 grudnia 2013r. (Dz. Urz. UE L 4 z 8.01.2010, str. 89). Stosownie do ww. decyzji Rady do sprzedaży nieruchomości z ZWRSP, w tym także dzierżawcom należy stosować procedurę przetargową, jeżeli dotyczy to pomocy państwa.
Zgodnie z opinią prawną prof. zw. dr hab. n. praw. Pawła Czechowskiego dzierżawcy nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którzy nabywają te nieruchomości w ramach pierwszeństwa od Skarbu Państwa spełniają kryteria określone w ww. decyzji Rady odnośnie „zastosowania procedury przetargowej” i są uprawnieni do uzyskania pomocy publicznej w formie dopłat do odsetek do kredytów w wyniku czego odsetki, które płaci kredytobiorca wynoszą co najmniej 2% do dnia 31 grudnia 2013r.
W związku z powyższym Leszek Świętochowski Prezes ANR w dniu 19 października br. skierował pismo do dyrektorów oddziałów terenowych, zgodnie z którym należy zastosować 2% oprocentowanie do dzierżawcy, który wstąpił do umowy dzierżawy na podstawie umowy cesji i przejęcia długu, a obecnie dzierżawca ten korzysta z nabycia nieruchomości jako rolnik indywidualny powiększający albo tworzący gospodarstwo rodzinne, o ile spełnione są pozostałe przesłanki wynikające z rozporządzenia z dnia 16 lutego 2012r. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków rozkładania na raty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz wysokości oprocentowania rozłożonej na raty należności.