Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Mescomp - Rozpylacze sadownicze ATR
2020-08-07 -
DEUTZ - szyba boczna
2011-12-13 -
Licznik mechaniczny F44
2013-12-12 -
Nawóz Activ Cynkowo-Manganowy
2014-12-19
„Zielony most” nad szesnastką
Wraz z modernizacją drogi krajowej nr 16 na terenie Nadleśnictwa Wipsowo wybudowano nadziemne przejście dla zwierząt. Stały monitoring zainstalowany w miejscowości Kromerowo pokazał, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy z tego przejścia skorzystały 183 zwierzęta.
Ten monitoring „śledzi” i odnotowuje przechodzącą zwierzynę w dzień i w nocy. Najczęściej przechodzi przez ten „zielony most” jednak… człowiek, bo korzysta z tego przejścia w 95% wszystkich przypadków. Szczególna aktywność ludzi widoczna jest latem, gdy dni są najdłuższe. Zwierzęta zarejestrowane o tej porze roku przechodzą mostem nocą lub wczesnym rankiem. Zimą ruch okolicznych mieszkańców - którzy skracają sobie drogę, mimo że kilkaset metrów dalej jest możliwość przejścia - maleje, z uwagi na krótki dzień i niedostępność terenu.
Monitoring „zielonego mostu” w Kromerowie działa od października zeszłego roku. Jego uruchomienie poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy olsztyńskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Chcąc minimalizować negatywne oddziaływanie infrastruktury komunikacyjnej na populacje zwierząt i roślin, strony zobowiązały się do nieodpłatnej współpracy, m.in. monitoringu dużych i średnich zwierząt, korzystających z wyznaczonych dla nich przejść.
GDDKiA zobowiązało się do zakupu, montażu i obsługi serwisowej sprzętu niezbędnego do wykonywania monitoringu. Nadleśnictwo Wipsowo prowadzi bieżącą obsługę urządzenia i zbiera dane.
„Okiem” monitoringu jest bezprzewodowa kamera, przesyłająca obrazy przy wykorzystaniu sieci GSM. Te obrazy są archiwizowane na zewnętrznym serwerze przez pracowników Lasów Państwowych. System jest zabezpieczony elektronicznie, mechanicznie i chemicznie przed kradzieżą. On rejestruje każdy przypadek kradzieży lub dewastacji, powiadamiając natychmiast o zdarzeniu grupy interwencyjne. Kamerę GSM zainstalowano na maszcie o wysokości czterech metrów, zasilają ją dwa panele fotowoltaiczne z akumulatorem żelowym i regulatorem ładowania.