Mierznica czarna (Ballota nigra) jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny jasnotowatych. Powszechnie występuje głównie w Afryce Północnej, ale też na prawie całym obszarze Europy oraz częściowo w Ameryce Północnej, centralnej Azji oraz na Bliskim Wschodzie.
W Polsce uznawana jest za archeofit, czyli za gatunek rośliny obcego pochodzenia. Występuje pospolicie głównie na terenach nizinnych. Lubi miejsca przydrożne oraz zarośnięte, można ją spotkać na nieużytkach, polach, łąkach, miedzach, właściwie wszędzie. Z wyglądu przypomina nieco kocimiętkę albo pokrzywę w jednym ze stadium rozwoju.
Roślina ta wygląda niezwykle ozdobnie. Ma wyraźnie czterokanciastą, podłużnie prążkowaną łodygę w ciemnozielonym lub czerwonawobrunatnym kolorze. Cała łodyga owłosiona jest licznymi białawymi włoskami. Liście w kształcie jajowate lub okrągłe, posiadają regularnie karbowany brzeg. Ich powierzchnia jest pokryta drobnymi, lecz licznymi białymi włoskami. Jasnoróżowe lub różowo-liliowe kwiaty są grzbieciste, zebrane w tak zwane nibyokółki, najczęściej w górnych kątach liści. Osadzone również na szczycie łodygi. Kielich posiada rurkowato-lejkowaty kształt oraz jest owłosiony. Mierznica czarna kwitnie od czerwca do września.
Wygląd wyglądem, ale zapach tej rośliny, to zupełnie inna kwestia, jest ona niezbyt przyjemna. Nie bez powodu starożytni Grecy nazwali ją „ballota”. Słowo to pochodzi od czasownika „ballo”, co oznacza rzucać i odrzucać, ponieważ krowy i inne zwierzęta gospodarskie omijały ją szerokim łukiem. Rzeczywiście, mierznica charakteryzuje się wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem, przypominającym zgniliznę.
Czytaj dalej na następnej stronie...