| Autor: redakcja1

Wspólne liczenie cietrzewi

Białostockie Nadleśnictwo Drygały policzyło cietrzewie. Ptaki obserwowano na terenie Natura 2000 OSO „Ostoja Poligon Orzysz”.

Wspólne liczenie cietrzewi
Te będące pod ochroną ścisłą ptaki, leśnicy wspólnie z pracownikami RDOŚ w Olsztynie liczyli na tokowiskach. Podczas inwentaryzacji doliczono się 20 tokujących samców.
 
Na terenie Nadleśnictwa Drygały (RDLP w Białymstoku) występuje jedna z najliczniejszych populacji tego gatunku w północno – wschodniej części Polski. Co roku, w okresie godowym cietrzewia, zwanym tokami   przeprowadzana jest inwentaryzacja tych ptaków.
 
W tym samym czasie, o świcie na 10 oznaczonych arenach tokowych obserwuje się tokujące koguty. Jest to wspaniały „spektakl taneczno-wokalny". Ruchy i odgłosy tokujących kogutów mają na celu przestraszyć rywali i zaimponować kurom, które o wschodzie słońca przylatują na tokowiska.
 
Cietrzew to piękny ptak z rodziny kurowatych, wielkości kury domowej. Charakteryzuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samce zwane kogutami są większe i piękniej ubarwione niż samice, zwane kurami lub cieciorkami. Samica cietrzewia znosi od 7 do 11 jaj. Co ciekawe, młode osobniki uzyskują zdolność lotu już po dwóch tygodniach życia.

Jednoroczne koguty mają bardziej zielone zabarwienie. Starsze koguty mają czarne zabarwienie z niebieskim połyskiem, zaś róże nad brwiami nabrzmiewają intensywną czerwoną barwą. Dorosłe samce biorące udział w tokowisku mają mocno rozbudowane skrajne sterówki w ogonie.

 
Cietrzew (Tetrao tetrix) jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków w Polsce. Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku gatunek ten występował na terenie całego kraju, a jego populacja wahała się w granicach 10-20 tys. Niestety, w latach 70. ubiegłego wieku rozpoczął się spadek populacji.

Populacja tych charakterystycznych kuraków jest w Polsce objęta ochroną gatunkową i ochroną strefową. Ponadto znajduje się w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt” jako silnie zagrożony gatunek bardzo wysokiego ryzyka. Obecnie jego liczebność szacuje się na ok. 600 osobników.


Tagi:
źródło: