Zająca widział chyba każdy. Jednak nie każdy wie, jak interesujące jest to zwierzę. Z pozoru zwykły, strachliwy szarak, w rzeczywistości, gdy w grę wchodzi przekazanie genów, jest niebywale waleczny i nieustępliwy.
To nie jedyna ciekawostka o tych zwierzętach. Równie interesująca jest budowa skoków, czyli nóg. Tylne są znacznie dłuższe od przednich. Jest to przystosowanie do życia w terenie otwartym. Poruszając się zając stawia przednie nogi jedna za drugą, a tylnymi przeskakuje przed przednie, stawiając je równolegle. Daje to charakterystyczny trop w kształcie litery T. Dzięki takiemu przystosowaniu przedstawiciele tego gatunku mogą osiągać prędkość 80km/h. Zając potrafi bez rozbiegu skoczyć na odległość dwóch metrów, a pojedyncze skoki w pełnym biegu mogą dochodzić nawet do czterech metrów długości.
Pokarm zajęcy stanowią głownie rośliny zielone, młode pędy drzew i krzewów. Jest to materiał trudno strawny, a przewód pokarmowy tych ssaków jest zbudowany zupełnie inaczej niż przeżuwaczy. Można w nim zauważyć duże jelito ślepe. W nim formuje się wstępny kał, który bezpośrednio po defekacji jest zjadany i powtórnie trawiony. Dzięki temu zające radzą sobie z trawieniem celulozy.
Zająca już w starożytności uważano za symbol płodności. Przez chrześcijaństwo został przejęty z kultu Eostre, anglosaskiej bogini wiosny. To od jej imienia ma pochodzić angielska Easter i niemiecka Ostern, czyli nazwa Wielkanocy.
źródło: Gospodarz.pl/Lasy Państwowe foto:
pixabay.com