Zewnętrznie betulina i kwas betulinowy są wykorzystywane do leczenia łuszczycy, jako środek przeciwzapalny w leczeniu przewlekłych wyprysków i innych chorób skórnych. Wyciągi z kory i gałązek są mocnym i wyjątkowo skutecznym lekiem, który jest bezpieczny w stosowaniu ze względu na minimalną toksyczność.
Â
Brzoza zajmowała także dużo miejsca w tradycji przedchrześcijańskiej. Gałązkami tego drzewa dekorowano domostwa. Urządzano też barwne korowody, w których szli ludzie w wiankach i z bukietami z gałązek brzozowych. Zwyczaj ten połączono później z chrześcijańskim świętem zwanym Zielonymi Światkami.
Â
Istniał też stary zwyczaj, który praktykowano w okolicy Wielkanocy – w noc św. Jana puszczano na rzekę wianki uplecione m.in. z gałązek brzozy. Obserwowano jak płyną i na tej podstawie przepowiadano przyszłość.
Â
Pocałunek przez koło uplecione z gałązek brzozowych był symbolem wejścia w poważny związek – w ten sposób przypieczętowane były związki kobiety z mężczyzną. Słowianie często robili kołyski z drewna brzozowego dla odwrócenia uroków.
Â
Sporządzone z brzozy amulety miały chronić ludzi przed złymi mocami, demonami i duchami. Posążki bóstw w celach ochronnych obwijano korą brzozową.
Â
Co ciekawe, również w innych kulturach była bardzo cenionym drzewem. Syberyjscy znachorzy nazywali brzozę drzewem naznaczonym bogiem, ponieważ wykazuje wyjątkowo dużo właściwości leczniczych.
Â
Od czasów starożytnych była uważana za symbol Matki Ziemi, drzewo mądrości i wieczności, która potrafi wyleczyć zarówno ciało, jak i duszę.
Â
Â