| Autor: redakcja1

Resort rolnictwa na temat działań związanych z ASF

W kwestii dotyczącej odstrzału dzików, odstrzał sanitarny realizowany jest w sposób ciągły od 2016 w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (Dz. U. poz. 229) oraz w oparciu o rozporządzenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii lub Wojewodów.

Resort rolnictwa na temat działań związanych z ASF
W odniesieniu do kwestii odpowiedniego zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną przed przeniesieniem wirusa ASF oraz prowadzenia kontroli przez organy Inspekcji Weterynaryjnej określonych przepisami prawnymi wymagań, przekazano, że działania te są prowadzone w sposób ciągły, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podejmowane są zdecydowane działania.
Ponadto, w dniu 6 lipca br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 1333), które wprowadza dodatkowe środki dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami zgodnie z decyzją Komisji 2014/709/UE.
 
W dniu 15 lipca weszło również w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015—2018 (Dz. U. poz. 1378). Poszerzono obszar obowiązywania ww. programu oraz dodano nowe wymagania dla gospodarstw utrzymujących świnie. Zgodnie z ww. programem na wskazanych obszarach do 14 sierpnia br. rolnicy utrzymujący świnie muszą dostosować swoje gospodarstwa do Programu Bioasekuracji lub złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że gospodarstwo w którym przebywają świnie nie spełni wymagań bioasekuracji.
 
W przypadku złożenia oświadczenia o niespełnieniu wymogów Programu mogą skorzystać z programu rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji. W takim przypadku, świnie z gospodarstwa muszą zostać poddane ubojowi lub zabiciu po przeprowadzeniu kontroli powiatowego lekarza weterynarii. Rolnikowi, który zrezygnuje z utrzymywania świń przysługuje odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń.
 
Równolegle realizowane są w sposób ciągły działania informacyjno — edukacyjne, których celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z wstępowania ASF, zwłaszcza u zwierząt dzikich oraz zwrócenie uwagi na odpowiedzialne postępowanie rolników oraz przedsiębiorców, w tym stosowanie się do określonych w przepisach prawnych wymagań.


Tagi:
źródło: