Jak informujÄ… leÅ›nicy z placówki, obecnie „oÅ›rodek pÄ™ka w szwach”. PrzebywajÄ… w nim trzy dorosÅ‚e ptaki, które trafiÅ‚y tam z różnego rodzaju urazami. NajdÅ‚uższy staż rekonwalescencji odbywa myszoÅ‚ów. Uszkodzone skrzydÅ‚o, już prawie wróciÅ‚o do formy, ptak lada chwila zostanie przywrócony do Å›rodowiska naturalnego. MyszoÅ‚owy to ptaki dość pospolite, zwiÄ…zane z terenami rolniczymi, polami i Å‚Ä…kami znajdujÄ…cymi siÄ™ w pobliżu lasów, gdzie gniazdujÄ….
Można je czÄ™sto zobaczyć szybujÄ…ce, zawisajÄ…ce w powietrzu lub przesiadujÄ…ce na sÅ‚upach i przydrożnych drzewach, z których wypatrujÄ… zdobyczy. PotrafiÄ… z bardzo dużej odlegÅ‚oÅ›ci usÅ‚yszeć i zobaczyć gryzonie, które sÄ… podstawÄ… ich menu.
Poza myszoÅ‚owem w oÅ›rodku stacjonujÄ… również dwa bieliki. Jeszcze przez jakiÅ› czas muszÄ… być rehabilitowane. Bieliki to najwiÄ™ksze ptaki szponiaste. Ich nazwa nawiÄ…zuje do pÅ‚owej jasnej szyi i biaÅ‚ego ogona. Bielika można zaobserwować przez caÅ‚y rok, zimÄ… jednak częściej, gdyż swojÄ… aktywnoÅ›ciÄ… obejmuje wiÄ™ksze tereny w poszukiwaniu pożywienia.
W tym roku w leÅ›nym oÅ›rodku przebywa kilka pisklaków, w tym puszczyk i sowa uszata. Jeszcze nielotne uszatki, bardzo szybko, bo zwykle po okoÅ‚o 3 tygodniach wychodzÄ… z gniazda i siedzÄ… na ziemi lub na pobliskich gaÅ‚Ä™ziach. Wiele z nich pada ofiarÄ… drapieżników lub trafia w rÄ™ce ludzi, którzy chcÄ…c pomóc, zabierajÄ… je. Sowy te dopiero po 2 tygodniach od opuszczenia gniazda uzyskujÄ… lotność. Pisklaki najbliższy czas spÄ™dzÄ… pod opiekÄ… leÅ›ników w placówce, kiedy dorosnÄ… to zostanÄ… przywrócone naturze.
OÅ›rodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych nie odmawia pomocy również bocianom. Obecnie przebywajÄ… u leÅ›ników pisklaki, których gniazdo zostaÅ‚o uszkodzone przez wiatr. Nie odniosÅ‚y wiÄ™kszych obrażeÅ„, na brak apetytu również nie narzekajÄ…. W sierpniu zostanÄ… wypuszczone na wolność, by mogÅ‚y doÅ‚Ä…czyć do swoich i odlecieć w cieplejsze strony.
Wychowanie pisklÄ…t jest o tyle trudne, że należy z nimi postÄ™pować tak, by nie przyzwyczaiÅ‚y siÄ™ do obecnoÅ›ci czÅ‚owieka. Po przywróceniu do natury bÄ™dÄ… musiaÅ‚y poradzić sobie samodzielnie. Ptaki przed wypuszczeniem z OÅ›rodka sÄ… obrÄ…czkowane, a dane o nich przesyÅ‚ane do stacji ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk. Pomaga to monitorować stan populacji, biologiÄ™ i dÅ‚ugość życia.
OÅ›rodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w NadleÅ›nictwie Olsztyn jest prowadzony jest od 1996 r. TrafiajÄ… tam zarówno dorosÅ‚e ptaki jak i pisklÄ™ta, które zbyt wczeÅ›nie opuÅ›ciÅ‚y gniazdo i wymagajÄ… troski. Rocznie do oÅ›rodka przyjmuje siÄ™ okoÅ‚o 30 ptaków drapieżnych, z których wiÄ™kszość po wyleczeniu wraca do swoich naturalnych siedlisk.