W NadleÅ›nictwie SupraÅ›l (RDLP w BiaÅ‚ymstoku) spoÅ›ród jednej kÅ‚ody bartnej i trzech barci przygotowanych przez leÅ›ników w tym roku, tylko jedna nie zostaÅ‚a zasiedlona. PszczoÅ‚y „zameldowaÅ‚y" siÄ™ również w barciach, które zostaÅ‚y dla nich ustawione w lasach nadleÅ›nictw MaskuliÅ„skie i Augustów.
Na poczÄ…tku sierpnia w ramach projektu „Odtworzenie tradycyjnego bartnictwa na terenie RDLP w BiaÅ‚ymstoku" byÅ‚y prowadzone badania naukowe pod kierunkiem dr hab. Beaty Madras–Majewskiej z SGGW w Warszawie (uczelnia jest partnerem projektu).
Naukowcy wspólnie z leÅ›nikami sprawdzali, ile barci i kÅ‚ód jest zamieszkanych. Ponadto przeprowadzali identyfikacjÄ™ genetycznÄ… ras pszczóÅ‚, które zasiedliÅ‚y wystawione przez leÅ›ników barcie.
Badania pozwalajÄ… również ocenić kondycjÄ™ zdrowotnÄ… pszczóÅ‚ pod kÄ…tem zarażenia warrozÄ…, chorobÄ™ wywoÅ‚ujÄ… roztocza Varroa destruktor, która jest jednym z czynników tzw. zespoÅ‚u masowego giniÄ™cia pszczóÅ‚. Przeprowadzona obserwacja umożliwi identyfikacjÄ™ zagrożeÅ„ dla pszczóÅ‚ osiedlajÄ…cych siÄ™ w lasach póÅ‚nocno-wschodniej Polski.
Pobranie próbek wymagaÅ‚o sporo sprytu i odwagi, dlatego brali w nim udziaÅ‚ pracownicy nadleÅ›nictw posiadajÄ…cy doÅ›wiadczenie pszczelarskie. Musieli oni otworzyć barcie, które sÄ… umieszczane kilka metrów nad ziemiÄ…. NastÄ™pnie odÅ‚owione, żywe pszczoÅ‚y umieszczono w sterylnych pojemnikach i zabezpieczano na czas transportu. Badania pszczelich rodzin z terenu trzech biaÅ‚ostockich nadleÅ›nictw zostanÄ… powtórzone jesieniÄ….