Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Drzwi przemysłowe przesuwne i rozwierane
2018-02-27 -
Dziennik polowy
2020-03-13 -
Opryskiwacz Booster Reset-P Caffini
2020-08-05 -
Belka herbicydowa TEKLA
2023-10-10
Odblokowanie dróg i terenów pod liniami energetycznymi – priorytetowe działania resortu środowiska na rzecz usunięcia skutków nawałnicy
Lasy Państwowe od początku pracują nad usuwaniem skutków nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia i spowodowały największe zniszczenia w dziejach polskiego leśnictwa. To również ogromne straty przyrodnicze, zniszczone siedliska cennych gatunków, gniazda ptaków i legowiska dzikich zwierząt. Koszty likwidacji szkód spowodowanych przez wichury szacuje się na około miliard złotych.
Działania leśników
Na terenach dotkniętych kataklizmem Lasy Państwowe cały czas pracują nad udrożnieniem dróg publicznych i wewnętrznych, a także nad udostępnieniem terenów pod liniami energetycznymi. Ze względów bezpieczeństwa w wielu nadleśnictwach został wprowadzony tzw. stan siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym. Zgodnie z nim na terenach leśnych dotkniętych nawałnicami obowiązuje zakaz wstępu.
W nadleśnictwach, na terenie których wystąpiły znaczne szkody, powołane zostały zespoły kryzysowe, które zajmują się organizacją i koordynacją działań zmierzających m.in. do uprzątnięcia powalonych drzew z dróg leśnych, przeprowadzeniem dokładnej inwentaryzacji szkód, a następnie przystąpią do odnawiania zniszczonych drzewostanów.
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna
IMGW na bieżąco monitoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, wydając ostrzeżenia i komunikaty. Są one przekazywane do jednostek zarządzania kryzysowego na szczeblu wojewódzkim.
RZGW Gdańsk wpiera strażaków i wojsko w usuwaniu powalonych drzew z koryta Brdy. Dotychczas udrożniono koryto rzeki Brdy od miejscowości Woziwoda do miejscowości Zapędowo. Ponadto, monitorowany jest poziom wody na zaporze Mylof, tak aby nie dopuścić do gwałtownego upustu wody, co mogłoby niebezpiecznie poruszyć znajdujące się w rzece pnie.
Parki narodowe
W wyniku klęski ucierpiały również lasy będące w zarządzie parków narodowych, przede wszystkim te położone na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Szacuje się, że ok. 20 proc. parku (ok. 700 ha) zostało dotknięte nawałnicą. W związku ze szkodami na terenie całego Parku Narodowego Bory Tucholskie został wprowadzony zakaz wstępu do lasu.