| Autor: redakcja1

Nowe zasady kontraktowania usług leśnych

Projekt ujednolicenia zasad zamawiania usług w jednostkach Lasów Państwowych był tematem czwartkowego spotkania kierownictwa LP z przedstawicielami zakładów usług leśnych.

Nowe zasady kontraktowania usług leśnych
Opracowana przez zespół zadaniowy dokumentacja (głównie SIWZ i umowa) zostaną wzbogacone o szczegółowy komentarz (opracowany przez specjalizującą się w zamówieniach publicznych kancelarię prawną), zawierający odniesienia do formalnych aspektów stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych i innych istotnych aktów prawnych. Ponadto odniesienia do kluczowych praktycznych zagadnień gospodarki leśnej w kontekście zamawiania usług leśnych.
 
Jak podkreślał dyrektor Wiesław Krzewina wprowadzenie proponowanych zmian powinno wspierać uczciwą konkurencję, walczyć z szarą strefą, promować klauzule społeczne w przetargach na usługi leśne, wzmocnić działanie czynnika ekonomicznego (polisa, zabezpieczenie, kary). Zmiany te powinny również przyczynić się do zwiększenia liczby pilarzy zatrudnionych na umowach o pracę, a to powinno poprawić bezpieczeństwo oraz podnieść jakość wykonywanej pracy, a także umożliwić - poprzez precyzyjne postanowienia umowne - rozwiązanie umowy z nierzetelnym wykonawcą.
 
W części dyskusyjnej spotkania przedsiębiorcy leśni, odnosząc się do przedstawionych rozwiązań, a także wybiegając poza te rozstrzygnięcia,  poruszali m.in. kwestie dotyczące wprowadzenia w rozliczeniach jednostek naturalnych, kalkulację stawek, ujednolicenia stawek, przewidywanego wzrostu stawek, problemu tzw. rażąco niskiej ceny, powodów zmiany kryteriów oceny pozacenowej, kwestię umów ramowych czy tzw. pakietów harwesterowych, specjalistycznych.
 
Spotkanie podsumował Adam Wasiak. - Doceniam to, że chcieliście Państwo tu przyjechać i rozmawiać z nami. Rzeczywiście, świat się wokół zmienia, otoczenie się zmienia a my od dwudziestu kilku lat tkwimy w tym samym systemie zamawiania usług leśnych. Prezentowane rozwiązanie może wreszcie coś zmieni. Na pewno jednak nie zmieni się to, że Lasy Państwowe będą nadal stawiały na prywatny sektor usług leśnych - mówił. Podkreślił przy tym dużą determinację kierownictwa LP w kwestii wprowadzenia proponowanych wytycznych. Zaznaczył iż jest przekonany, że rozwiązanie uda się doskonalić po to, aby  doprowadzić do jednolitości usług w LP. Istotna, o czym wspomniał, jest kwestia wprowadzenia katalogów pracochłonności. - Jesienią przyszłego roku zamierzamy kosztorysować pracę na rok 2017 już na podstawie nowych katalogów.
 
Nawiązując do stawek dyrektor powiedział, że w przetargach na 2016 rok przewidywany jest ich wzrost w granicach 5 proc. w porównaniu z planem finansowym roku 2015. - Wzrost ten różnie się kształtuje, są dyrekcje, gdzie będzie przekraczał i 10 proc. z uwagi na dysproporcje w całym kraju. Zamierzamy budować plan finansowy w ten sposób, aby na usługi leśne co roku przeznaczać więcej środków niż wynosi inflacja. Jest to sposób na dojście do stawek, których Państwo oczekujecie – mówił Adam Wasiak. Zapewnił, że wierzy, że przy zastosowaniu tego narzędzia i mocnym sterowaniu przez dyrektora generalnego sferą usług leśnych, czego do tej pory nie było, uda się rynek uspokoić i doprowadzić do tego, aby pracownicy zul-i mogli godnie zarabiać.


Tagi:
źródło: