Niektórzy planują podróż w odległe miejsca, inni natomiast szukają atrakcji na terenie kraju. Wybierając tę drugą opcję, wielu urlopowiczów stawia na wypoczynek na łonie natury. Dla spragnionych kontaktu z przyrodą i tych, którzy nie mają konkretnych pomysłów na wybór miejsca do leśnego odpoczynku, mamy kilka podpowiedzi. Polskie lasy obfitują w wiele ciekawych i pięknych miejsc godnych polecenia na jednodniowy czy nieco dłuższy wypad za miasto.
Single Track w Nadleśnictwie Świeradów
Rowerowy Single Track to prawdziwy hit lasów Nadleśnictwa Świeradów. Jest to sieć ścieżek rowerowych usytuowanych w naturalnych miejscach, unikatowych w skali europejskiej ze względu na koncentrację niepowtarzalnych walorów przyrodniczych. Poprowadzona przez niezwykle malowniczy teren, wśród lasów i śródleśnych polan jest doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek dla rowerzystów w każdym wieku.
Tworzy połączony ze sobą system, składający się z 20 km ścieżek po stronie polskiej oraz około 50 km po stronie czeskiej. Trasy mają łagodny przebieg i są prawie cały czas lekko nachylone w dół. Każda z nich (oprócz trasy zielonej) jest jednokierunkowa. O wyjątkowości tras świadczy fakt, że są stworzone z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa dla ludzi. Podróżowanie po nich dla wszystkich będzie niezapomnianą przygodą.
Światowa ścieżka w Nadleśnictwie Lipinki
Całą paletę atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych oferuje 5-cio kilometrowa ścieżka geoturystyczna w Nadleśnictwie Lipinki. Znajduje się w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”, będącego częścią transgranicznego Geoparku UNSECO. Ścieżka poprowadzona jest brzegami zalanych wodą wyrobisk byłej Kopalni Babina.
Jak zauważa Piotr Gruszka z Zespółu ds. Mediów DGLP, ciekawe ukształtowanie terenu, mnogość gatunków flory i fauny, a przede wszystkim różnokolorowe zbiorniki wodne decydują o wyjątkowości tego miejsca. Związki mineralne zawarte w wyrobiskach węgla brunatnego lub iłów zabarwiają zalewające je wody na różne kolory, od brunatnych po turkusowe.
Działalność człowieka i natury splotły się w tym miejscu ze sobą, tworząc niezwykle urokliwe krajobrazy. Geopark Łuk Mużakowa otrzymał tytuł Światowego Geoparku UNESCO, a ścieżka została okrzyknięta w plebiscycie National Geographic Traveler jednym z nowych cudów Polski.