MÅ‚ody las zajmie powierzchniÄ™ 5 500 ha, czyli niemal tyle ile wynosi powierzchnia szczeciÅ„skiego Jeziora DÄ…bie. LeÅ›nicy gÅ‚ównie posadzÄ… dÄ…b, buk i sosnÄ™.
W lasach, gdzie rosnÄ… już kilkudziesiÄ™cioletnie, czyli w drzewostanach dojrzaÅ‚ych, wycina siÄ™ drzewa, które zastÄ…pi mÅ‚ode pokolenie. W ten sposób prowadzona jest wymiana pokoleÅ„ w lesie. W miejsce każdego pozyskanego dojrzaÅ‚ego drzewa sadzi siÄ™ kilkanaÅ›cie mÅ‚odych drzew.
Odnowienia zapewniajÄ… utrzymanie ciÄ…gÅ‚oÅ›ci lasu, a powierzchnia lasów nie zmniejsza siÄ™. Tak jak w każdej żywej populacji, również w przypadku ekosystemu leÅ›nego potrzebne sÄ… mÅ‚ode pokolenia drzew, które zastÄ…piÄ… część "starego" już lasu.
Warto pamiętać, że leśnicy dostarczają społeczeństwu ekologiczny surowiec jakim jest drewno.
Poza odnowieniami, równoczeÅ›nie sÄ… prowadzone zalesienia, czyli sadzenie drzew w miejscach, gdzie dotychczas lasu nie byÅ‚o, np. na gruntach porolnych i nieużytkach. DziÄ™ki zalesieniom sukcesywnie zwiÄ™ksza siÄ™ powierzchnia lasów w kraju. W tym roku na terenie szczeciÅ„skiej dyrekcji LP przybÄ™dzie 100 ha caÅ‚kowicie nowego lasu, co odpowiada powierzchni 140 boisk do piÅ‚ki nożnej.
Część powierzchni odnawiana jest w sposób naturalny, tzn. nasiona spadajÄ… z drzew na odpowiednio przygotowanÄ… przez leÅ›ników glebÄ™. W sprzyjajÄ…cych warunkach atmosferycznych nasiona kieÅ‚kujÄ… i wyrastajÄ… z nich mÅ‚ode drzewka. W tym roku w sposób naturalny odnowione zostanie 550 ha lasu.
W ramach Krajowego Programu ZwiÄ™kszania LesistoÅ›ci od 1995 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów PaÅ„stwowych w Szczecinie zalesiono już ponad 14 tys. ha gruntów rolnych i nieużytków.