Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
FLORAMIX START (Nawóz ukorzeniacz)
2012-01-18 -
Wał z pługiem AGRO-LIFT
2016-05-12 -
Zbiornik do opryskiwacza ZGZ 800
2011-10-11 -
Przyczepa jednoosiowa o ładowności 1,5 t
2013-02-05
Jak wyglądają stawiane pierwsze kroki przez żółwia...
Jesień to szczególny czas dla żółwia błotnego, wtedy młode osobniki wylęgają się z jaj. Na terenie Nadleśnictwa Chełm (RDLP w Lublinie) prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku.
Zakładanie gniazda polega na rozkopywaniu tylnymi łapami twardej gleby na głębokość 12 – 16 cm. Wykopana przestrzeń swym przekrojem przypomina gruszkę o średnicy 10 cm z prowadzącym tunelem o średnicy 5 cm. Następnie samica do gniazda wkłada łapę, po której staczają się złożone jaja.
W każdym gnieździe znajduje się od kilku do nawet 16 jaj, każde jest starannie ułożone. Następnie żółwica maskuje gniazdo i wraca do zbiornika wodnego. Młode żółwie wylęgają się we wrześniu i październiku, a w chłodniejszych obszarach kraju na wiosnę przyszłego roku.
Młode osobniki po wylęgu wygrzebują się na powierzchnię gleby i docelowo udają się do zbiorników wodnych. Niestety są narażone na ataki wielu naturalnych wrogów, np. ptaków z rodziny krukowatych. Dlatego w wielu miejscach występowania żółwia błotnego prowadzi się czynną ochronę.
Na terenie Nadleśnictwa Chełm w pięciu leśnictwach występuje dziesięć stref ochronnych żółwia błotnego.Prowadzona jest tam czynna ochrona żółwia błotnego. W ramach tych działań - założone wiosną gniazda - zabezpiecza się siatką. Młode osobniki, po wydostaniu się na powierzchnie pozostają pod siatką. Natomiast obserwacja gniazd jest prowadzona codziennie, a żółwie przenoszone do pobliskiego zbiornika.
Dzięki takim działaniom zwiększa się szansę na przeżycie młodych żółwi, a tym samym zwiększenie liczebności populacji tego rzadkiego gatunku gadów.