Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Agregat uprawowo-siewny talerzowy U710 6,0m
2016-02-03 -
CiÄ…gnik FARMER z serii TE F-9258
2013-04-09 -
WYPOSAŻENIE - Rullo a gabbia
2012-01-05
Badanie DNA w walce z kradzieżami drewna?
Badania DNA człowieka są powszechnie wykorzystywane w ustalaniu ojcostwa czy kryminalistyce. A co z drewnem? Okazuje się, że badanie jego kodu genetycznego może być bardzo pomocne w ustaleniu sprawcy kradzieży.
Temat ten poruszono 5 czerwca 2014 r. na seminarium „Analizy DNA w walce z nielegalnym obrotem drewna”, zorganizowanym przez Instytut Badawczy LeÅ›nictwa w SÄ™kocinie Starym.
LeÅ›niczy zauważa w lesie pniaki po drzewach, które zostaÅ‚y Å›ciÄ™te i ukradzione. Straż LeÅ›na, prowadzÄ…c dochodzenie, ustala podejrzanego i znajduje na jego posesji drewno. Jak jednak ustalić, czy pochodzi ono ze Å›ciÄ™tego pniaka? Wystarczy pobrać dwie próbki: z pniaka oraz z drewna znalezionego na posesji i wysÅ‚ać do badaÅ„. Ponieważ drzewa, tak jak ludzie, majÄ… unikalny kod genetyczny, bÄ™dzie można ustalić, czy próbki pochodzÄ… z tego samego drzewa.
Takie badania prowadzi Instytut Badawczy LeÅ›nictwa. – Wydajemy opiniÄ™, że nadesÅ‚ane próbki stanowiÅ‚y jednÄ… caÅ‚ość z prawdopodobieÅ„stwem 99,9 proc. – mówiÅ‚a podczas seminarium Justyna Nowakowska z IBL. – WażnÄ… rolÄ™ odgrywa tu czas – od momentu pozyskania materiaÅ‚u do jego przesÅ‚ania do laboratorium powinno minąć nie wiÄ™cej niż kilka miesiÄ™cy.
Do badania nadaje siÄ™ zarówno drewno, jak i igÅ‚y czy liÅ›cie – wystarczy nawet 100 mg materiaÅ‚u (tyle ważą dwie igÅ‚y sosnowe).
Analizy genetyczne sÄ… mocnym dowodem w sÄ…dzie, czÄ™sto przesÄ…dzajÄ… o wyroku skazujÄ…cym. MówiÅ‚ o tym Zbigniew Litwin, komendant Posterunku Straży LeÅ›nej z NadleÅ›nictwa WÅ‚oszczowa, a także Tadeusz Pasternak, gÅ‚ówny inspektor Lasów PaÅ„stwowych. – W ciÄ…gu ostatnich czterech lat w 65 sprawach dotyczÄ…cych kradzieży drewna analizy DNA byÅ‚y podstawÄ… do wydania wyroku skazujÄ…cego – podkreÅ›laÅ‚ Tadeusz Pasternak.