Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Case Luxxum
2021-11-23 -
Pompy paliwa
2016-01-07 -
Nici wędliniarskie 0,25 kg
2014-05-12 -
Cebula czerwona AGROSAD
2020-10-05 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 2070LPT
2020-08-11
Badanie DNA w walce z kradzieżami drewna?
Badania DNA człowieka są powszechnie wykorzystywane w ustalaniu ojcostwa czy kryminalistyce. A co z drewnem? Okazuje się, że badanie jego kodu genetycznego może być bardzo pomocne w ustaleniu sprawcy kradzieży.
Temat ten poruszono 5 czerwca 2014 r. na seminarium „Analizy DNA w walce z nielegalnym obrotem drewna”, zorganizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym.
Leśniczy zauważa w lesie pniaki po drzewach, które zostały ścięte i ukradzione. Straż Leśna, prowadząc dochodzenie, ustala podejrzanego i znajduje na jego posesji drewno. Jak jednak ustalić, czy pochodzi ono ze ściętego pniaka? Wystarczy pobrać dwie próbki: z pniaka oraz z drewna znalezionego na posesji i wysłać do badań. Ponieważ drzewa, tak jak ludzie, mają unikalny kod genetyczny, będzie można ustalić, czy próbki pochodzą z tego samego drzewa.
Takie badania prowadzi Instytut Badawczy Leśnictwa. – Wydajemy opinię, że nadesłane próbki stanowiły jedną całość z prawdopodobieństwem 99,9 proc. – mówiła podczas seminarium Justyna Nowakowska z IBL. – Ważną rolę odgrywa tu czas – od momentu pozyskania materiału do jego przesłania do laboratorium powinno minąć nie więcej niż kilka miesięcy.
Do badania nadaje się zarówno drewno, jak i igły czy liście – wystarczy nawet 100 mg materiału (tyle ważą dwie igły sosnowe).
Analizy genetyczne są mocnym dowodem w sądzie, często przesądzają o wyroku skazującym. Mówił o tym Zbigniew Litwin, komendant Posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Włoszczowa, a także Tadeusz Pasternak, główny inspektor Lasów Państwowych. – W ciągu ostatnich czterech lat w 65 sprawach dotyczących kradzieży drewna analizy DNA były podstawą do wydania wyroku skazującego – podkreślał Tadeusz Pasternak.