Będzie wsparcie na poprawę dobrostanu bydła i świń
2025-04-24
Od 3 do 20 marca klienci Generali Agro, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime od innych ryzyk w sezonie jesiennym 2024 roku u tego ubezpieczyciela, mogą ubezpieczyć je także od suszy. Ubezpieczenie to objęte jest dopłatą z budżetu państwa w wysokości do 65%.
- Bardzo ciepła zima, niewielkie opady śniegu oraz niskie stany wód powierzchniowych to tylko kilka z wielu symptomów wskazujących na poważne problemy z brakiem wody. Także niewielkie opady deszczu przyczyniają się do pogłębienia suszy, co jest widoczne w rzekach czy zbiornikach wodnych. Negatywne skutki dla rolnictwa odczuwane są coraz wcześniej i widoczne już w okresie zimowym. Wynika to z tego, że gleba nie magazynuje odpowiedniej ilości wilgoci, a dodatnie temperatury zabierają ją poprzez parowanie. W regionach, gdzie częstotliwość występowania suszy jest największa, rekomendujemy, by rolnicy – w miarę możliwości – dobierali takie gatunki roślin uprawnych, które tolerują okresowe niedobory wody. Aby zapobiegać deficytom wody, warto dokonać również zmian w technologii uprawy roli czy nawożeniu. Stosowanie tych zasad choć na części pól, pomoże ograniczyć straty w plonie głównym. Jako wyspecjalizowany w branży rolnej ubezpieczyciel, dostrzegamy te zmiany i również w tym roku dostarczymy naszym klientom profesjonalną ochronę przed skutkami ryzyka suszy – mówi Krzysztof Mrówka, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro.
– Proces zawierania umów przez naszych przedstawicieli jest bardzo prosty. Wystarczy wyszukać polisę z ubiegłorocznego sezonu jesiennego i kliknąć przycisk „Wykup suszę”, a nasz system automatycznie wystawi ofertę. Jeżeli zaoferowanie ubezpieczenia suszy nie będzie możliwe, pośrednik otrzyma komunikat z podaniem przyczyny – dodaje Krzysztof Mrówka.