W odpowiedzi na interwencję Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że zwrócił się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wystąpienie do banków, aby zredukowały dodatkowe koszty.
Agencja poinformowała, że wystąpiła do współpracujących z nią banków o zminimalizowanie dodatkowych obciążeń dla kredytobiorców związanych z obsługą zaciągniętych kredytów preferencyjnych z dopłatami do oprocentowania z budżetu państwa.
ARiMR przyznaje, że mimo wcześniejszych uzgodnień, wiele banków zaczęło obchodzić przepisy, stosując dodatkowe opłaty. Jednocześnie agencja wystapiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę zapisów rozporządzenia regulującego stosowanie tych opłat prowizyjnych i przygotowawczych z tytułu udzielania kredytu.
Atrakcyjność specjalnych kredytów udzielanych rolnikom polega na tym, że w ich spłacie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ofercie banków, które współpracują z ARiMR, dostępne są kredyty inwestycyjne, kredyty z częściową spłatą kapitału oraz tzw. kredyty klęskowe, udzielane na wznowienie produkcji rolniczej zniszczonej przez klęski żywiołowe.
W 2013 roku można starać się o następujące kredyty inwestycyjne:
-
na zakup gruntów rolnych (nKZ),
-
na przedsięwzięcia realizowane w ramach programów branżowych np. przetwórstwa ziemniaków, mleka czy restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego (nBR),
-
na zakup użytków przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego (nGR),
-
na operacje w zakresie nowych technologii produkcji (nNT),
-
na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji lub udziałów (nIP),
-
dla młodych rolników (nMR),
-
dla grup producentów rolnych (nGP).
Kredyty inwestycyjne są bardzo atrakcyjne dla rolników i przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego, ponieważ są bardzo korzystnie oprocentowane, a ponadto znaczną część należnego bankowi oprocentowania płaci za kredytobiorcę ARiMR. Obecnie całkowite oprocentowanie kredytów inwestycyjnych wynosi 6,375%, z tego 3% płaci bankowi kredytobiorca, a pozostałą część należnych bankowi środków przekazuje Agencja.