Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Łyżka LR120 do ładowarek, szerokość 2000mm
2012-07-16 -
Silosy na zboże
2015-02-25 -
Wiata rolnicza typu MULTI_10X12
2021-11-23
KIB partnerem konferencji "Promocja biopaliw w transporcie drogowym i lotniczym"
1 czerwca br. dziennik Rzeczpospolita, pod medialnym patronatem Krajowej Izby Biopaliw, zorganizował w swojej siedzibie w Warszawie konferencję pt. „Promocja biopaliw w transporcie drogowym i lotniczym”.
Wydarzenie było okazją do wymiany opinii pomiędzy przedstawicielami koncernów naftowych, polskich wytwórców biokomponentów oraz branżowymi ekspertami i analitykami w zakresie aspektów prawnych i ekonomicznych kształtujących rynek paliw i biopaliw płynnych. Dyskusja dotyczyła m.in. oczekiwanych przez strony debaty kierunków zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w szczególności w kontekście konieczności implementacji Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania energii ze źródeł odnawialnych, wdrażania nowych norm jakościowych paliw płynnych (B7, E10) w krajach UE i w Polsce, jak również realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego przez podmioty naftowe. Prezes KIB Zygmunt Gzyra przedstawił zasady ekonomiki produkcji biokomponentów w Polsce w kontekście rynku surowców rolnych i kształtowania się kosztów ich wytwarzania, nakreślił również opinię sektora wytwórczego dotyczącą obecnej, niezwykle trudnej sytuacji rynkowej producentów bioetanolu i estrów metylowych i koniecznych do podjęcia działań naprawczych.
Jednym z poruszonych tematów było także kształtowanie się cen detalicznych paliw w związku z zakończeniem od 1 maja br. pomocy publicznej w postaci ulg akcyzowych na biokomponenty i biopaliwa stanowiące samoistne paliwa. Jak podkreślił Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl, w perspektywie ostatniego miesiąca nie nastąpił zapowiadany wcześniej wzrost cen paliw normatywnych pomimo braku ulg, co reprezentanci koncernów tłumaczyli przede wszystkim jednoczesną obniżką cen za baryłkę ropy.
Zaproszeni do udziału w panelach dyskusyjnych goście wymienili ponadto poglądy na temat skutecznych metod promocji biopaliw w Polsce, wśród których podniesiono m.in. konieczność wsparcia badań nad komercjalizacją technik wytwarzania biopaliw nowej generacji i doskonaleniem efektywności produkcji obecnie stosowanych biokomponentów, wsparcie finansowe zakupu pojazdów komunikacji miejskiej na biopaliwa, jak również pomoc inwestycyjna na budowę nowych i modernizację już istniejących instalacji do produkcji biokomponentów, co miałoby wzmocnić krajowy potencjał produkcyjny wychodząc tym samym naprzeciw potrzebie skutecznego wykorzystania szans polskiego łańcucha wytwórczego w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na biopaliwa wynikającym z celów strategicznych polityki energetycznej i środowiskowej UE.