35 Konferencja Rolnicza Ameryka Północna - Unia Europejska po raz pierwszy w Polsce

W dniach 25-26 października 2011 r. w Warszawie odbyła się 35 Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska, której tematem przewodnim była „Jaki kierunek dla polityk rolnych?”.

35 Konferencja Rolnicza Ameryka Północna - Unia Europejska po raz pierwszy w Polsce
Organizatorami wydarzenia była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz  Komitety COPA-COGECA. Tegoroczna  edycja konferencji była pierwszą, która odbywała się w Polsce. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Międzynarodowe obrady patronatem objęli również Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Międzynarodowa Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska odbywa się cyklicznie co 2 lata w wybranym kraju Ameryki Północnej lub Europy. W tym roku Polska - po raz pierwszy - była gospodarzem tego wydarzenia. W obradach wzięło udział ok. 250 przedstawicieli organizacji rolniczych z Europy i Ameryki Północnej. 35 Konferencja Rolnicza była okazją do omówienia obecnej polityki handlowej w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO), jej kierunków na przyszłość, wymiany doświadczeń i podsumowania korzyści wynikających z prowadzenia wspólnej polityki handlowej.

Międzynarodowe obrady miały na celu, między innymi: pokazanie punktów wspólnych oraz najważniejszych rozbieżności w politykach rolnych poszczególnych państw; określenie kluczowych tematów oraz materialnych instrumentów, które mogłyby przyczynić się do poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym; wymianę poglądów na temat kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz unowocześniania gospodarstw rolnych.



Wśród tematów konferencji znalazły się m.in.:

  • przegląd wydarzeń w polityce rolnej na obu kontynentach;
  • obecna sytuacja i rozwój światowej polityki handlowej produktami rolnymi oraz porozumienia dwustronne;
  • wpływ funkcjonowania rynku finansowego dla towarów rolnych, możliwości stabilizacji cen surowców rolnych;
  • funkcjonowanie łańcucha żywnościowego;
  • biomasa i „pośrednia zmiana użytkowania gruntów”;
  • innowacje w rolnictwie.

Ze ramienia Krajowej Izby Biopaliw w wydarzeniu udział wziął Dyrektor Generalny Adam Stępień.



Tagi:
źródło: