| Autor: redakcja6

Duże problemy finansowe hodowców koni w Polsce

Według dyrektora nadzoru właścicielskiego Agencji Nieruchomości Rolnych, niektóre państwowe stadniny koni odnotowują deficyt. Aby utrzymać hodowlę, niezbędne jest łączenie stadnin i stad ogierów z innymi spółkami zajmującymi się produkcją rolną.

Duże problemy finansowe hodowców koni w Polsce

W 19 spółkach spośród 46 o wysokim znaczeniu dla gospodarki narodowej z zakresu hodowli roślin i zwierząt prowadzona jest hodowla koni. Utrzymywanych jest tam 9 najważniejszych ras w Polsce. Statystyki wskazują, że znaczny spadek liczby stadnin polskich w ciągu osiemnastu lat (z 33 na 18), nie spowodował jednak osłabienia polskiej pozycji pod względem liczebności hodowli państwowej. Polska w tej dziedzinie dalej zajmuje pierwsze miejsce.

Zdaniem specjalisty ANR, straty wynikają głównie z małego popytu na konie oraz niskich cen. Zapotrzebowanie na te zwierzęta spadło po 2008 roku w wyniku kryzysu ekonomicznego, który wystąpił w wielu krajach.

Obecnie w stadninach państwowych przebywa 1063 klaczy, w porównaniu z 2200 z połowy lat 90.  Co roku spada również popyt na ogiery, gdyż wiele zapłodnień odbywa się poprzez inseminację. W związku z tym w 7 stadach znajduje się na chwilę obecną 450 ogierów. Według szacunków łącznie w naszym kraju żyje 300 tysięcy tych zwierząt, z których 55% to konie zimnokrwiste, przeznaczone na rzeź. Sprzedaż tego typu koni przyniosła w 2011 roku ponad 100 mln euro.

Agencja Rynku Rolnego opracowała ocenę strategiczności państwowych spółek handlowych, w której znalazły się propozycje połączenia państwowych spółek strategicznych z niektórymi spółkami końskimi. Wcześniej, kiedy zastosowano takie rozwiązania, to przyniosły one oczekiwane efekty.

Ze względu na wprowadzone z dniem 1 maja 2007 roku unijne przepisy, ANR nie może wspomagać finansowo spółek. Dotacje otrzymywane przed tą datą, umożliwiały spółkom handlowym dokonanie inwestycji pozwalających na uzyskanie przychodów z innej działalności rolniczej oraz m.in. na: prowadzenie hotelu, wynajmowanie sal na konferencje, wynajmowanie koni w celach rekreacyjnych oraz sprzedaż nasienia ogierów.

W najbliższych czasie dwie spośród najgorzej funkcjonujących stadnin koni zostaną połączone. Będzie to stado ogierów Książ z Ośrodkiem Hodowli Zarodowej Kamieniec Ząbkowski oraz stado ogierów w Białce z Małopolską Hodowlą Roślin



Tagi:
źródło: