Konferencję pt. „Ochrona zwierząt w rzeźniach: przygotowując się na rok 2013” zorganizowała Komisja Europejska i Prezydencja Cypru w Radzie Unii Europejskiej.
Od 1 stycznia 2013 rzeźnie będą musiały regularnie nadzorować wydajność swoich technik oszałamiania, wyznaczyć właściwą osobę odpowiedzialną za dobrostan zwierząt i zapewnić, że pracownicy są właściwie przeszkoleni i posiadają właściwe certyfikaty. Nowe zasady lepiej niż dotychczasowe integrują dobrostan zwierząt z pracą ubojni.
Konferencja miała na celu ułatwiać wdrażanie Rozporządzenia 1099/2009 dotyczącego uboju zwierząt, wymianę doświadczeń z zainteresowanymi stronami z sektora mięsnego, zaprezentowanie zaawansowanych technologii związanych z ubojem zwierząt w rzeźniach.
Miała zbliżyć do siebie uczestników z krajowych i międzynarodowych organizacji, przedstawicieli władz właściwych, lekarzy weterynarii, producentów i przedstawicieli instytucji pozarządowych.
Podczas konferencji prezentacje przedstawiali: Główny Lekarz Weterynarii Irlandii, przedstawiciele DG SANCO, przedstawiciel Związku Humanitarny Ubój, SVO Netherlands, Intituto Zooprofilatico del Abruzzo e Molise (Włochy), Animalia – Norwegia, UECBV, Glon Group (Francja), Eurogrupa dla zwierząt, Butina A/S Dania, INTREBEV (France), ADIV (France), Przetwórstwo Drobiu Holandia, UNIC (Włochy), OIE, FVO Jednostka ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt, Krajowa Służba ds. Zdrowia Agro-żywnościowego i Jakości (Argentyna), BVET (Szwajcaria), Departament Rozwoju Żywego Inwentarza (Tajlandia) oraz Kanadyjskiej Agencji ds. Kontroli Żywności.
Doktor Jażdżewski wygłosił wykład na temat sytuacji w Polsce. Wystąpienie to stanowiło część pierwszej z sesji konferencji, p.t. „Aktualna sytuacja dotycząca implementacji w odniesieniu do początku zbliżającego się roku 2013”.
Tematy kolejnych sesji:
-
„Szkolenie i edukacja: Jak wiedza i doświadczenie mogłoby się przyczynić do zapewnienia właściwego wdrożenia legislacji – dyskusja panelowa”,
-
„Wyposażenie i technologie: nieustający popyt na rozwój”,
-
„Wymiar międzynarodowy”.