Uchybienia występujące w podmiotach sektora spożywczego produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczyły: nadzoru właścicielskiego, wymogów strukturalnych, identyfikowalności, wymogów higienicznych, dobrostanu zwierząt oraz właściwego postępowania z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego.
Stwierdzane nieprawidłowości w punktach skupu zwierząt, podmiotach prowadzących działalność pośrednictwa w obrocie zwierzętami oraz podmiotach zajmujących się transportem zwierząt do 8h dotyczyły: prowadzenia dokumentacji, dobrostanu zwierząt, identyfikacji zwierząt oraz warunków technicznych środka transportu.
Jednocześnie w wyniku prowadzonych w dniach 28 sierpnia – 3 września 2013 r. kontroli ujawniono 8 prowadzonych nielegalnie działalności. Przypadki te dotyczyły: produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego (3 przypadki), w tym na użytek własny (1 przypadek), uboju zwierząt (5 przypadków), w tym na użytek własny (2 przypadki), transportu zwierząt (1 przypadek – bydło leżące). W związku z ujawnieniem ww. nielegalnych działalności nałożono 8 kar pieniężnych na kwotę 22 150 zł (nałożenie 5 kolejnych jest w toku), 3 sprawy przekazano do organów ścigania, 1 sprawę przekazano właściwemu terytorialnie powiatowemu lekarzowi weterynarii, w 1 przypadku złożono powiadomienie do właściwego urzędu skarbowego.
W związku z powyższym w okresie 28 sierpnia – 3 września 2013 r. łącznie:
-
nałożono w drodze decyzji administracyjnej 17 kar pieniężnych na łączną sumę 50 150 zł, nałożenie 25 kolejnych jest w toku;
-
nałożono 26 mandatów na łączną kwotę 5 200 zł;
-
3 sprawy przekazano do organów ścigania;
-
wydano 2 decyzje administracyjne o zawieszeniu/zakazie działalności i/lub wykreśleniu z rejestru, wydanie 6 kolejnych jest w toku;
-
w stosunku do 1 urzędowego lekarza weterynarii uchylono wyznaczenie;
-
3 sprawy przekazano do właściwych terytorialnie powiatowych lekarzy weterynarii;
-
w 1 przypadku złożono zawiadomienie do urzędu skarbowego;
-
wygenerowano 2 powiadomienia w systemie RASFF (stwierdzono obecność bakterii Salmonella w mrożonym kebabie drobiowym oraz bakterii Listeria monocytogenes w produkcie o nazwie „Salceson wiejski”).