Najczęściej występujące uchybienia w podmiotach sektora spożywczego produktów pochodzenia zwierzęcego dotyczyły: nadzoru właścicielskiego, wymogów strukturalnych, identyfikowalności, wymogów higienicznych i właściwego postępowania z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego.
Stwierdzane nieprawidłowości w punktach skupu zwierząt, podmiotach prowadzących działalność pośrednictwa w obrocie zwierzętami i podmiotach zajmujących się transportem zwierząt dotyczyły: infrastruktury, prowadzenia dokumentacji, identyfikacji zwierząt, warunków technicznych środka transportu i dobrostanu zwierząt.
Jednocześnie w wyniku prowadzonych w dniach 8-14 maja 2013 roku kontroli ujawniono 23 prowadzonych nielegalnie działalności. Przypadki te dotyczyły: produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, pośrednictwa w obrocie zwierzętami, skupu zwierząt, składowania produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, uboju zwierząt i rozbioru półtusz.
Ponadto stwierdzono 1 przypadek nielegalnego transportu, który dotyczył produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
W związku z powyższym:
-
nałożono w drodze decyzji administracyjnej 13 kar pieniężnych na łączną sumę 63 000 zł, nałożenie 37 kolejnych jest w toku;
-
nałożono 78 mandatów na łączną kwotę 18 700 zł;
-
17 spraw przekazano do organów ścigania, przekazanie kolejnych 6 jest w toku;
-
wydano 7 decyzji administracyjnych o zawieszeniu/zakazie działalności i/lub wykreśleniu z rejestru, wydanie kolejnych 6 jest w toku;
-
4 sprawy przekazano do właściwych terytorialnie powiatowych lekarzy weterynarii.
Po analizie dotychczasowych cotygodniowych raportów przekazywanych prze organy terenowe Inspekcji Weterynaryjnej obserwuje się wyraźnie spadkową tendencję dla stwierdzanych uchybień dotyczących dobrostanu zwierząt, zarówno w kontrolowanych rzeźniach, jak również punktach skupu zwierząt i podmiotach zajmujących się pośrednictwem w obrocie zwierzętami.