Mając na uwadze, iż odbywające się raz do roku pokazy w Skaryszewie są przedsięwzięciem z udziałami dużej liczby osób i zwierząt, Główny Lekarz Weterynarii już w ubiegłym roku polecił wzmożenie nadzoru nad ww. imprezą. Skierowano wówczas do nadzoru 25 urzędowych lekarzy weterynarii, nawiązano współpracę z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego oraz władzami gminy.
Zgodnie z doniesieniami organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, powyższe działania nie były wystarczające, dlatego też w bieżącym roku wszystkie zaangażowane służby i urzędy podjęły dodatkowe starania mające zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom w trakcie trwania pokazów.
Przede wszystkim, aby wyeliminować możliwość ominięcia kontroli przy czterech bramkach wjazdowych, zabezpieczono wszystkie boczne drogi poprzez zastosowanie blokad i barierek, tak aby uniemożliwić przejazd, a także na drogach tych przewidziano dodatkowe patrole Policji.
Mając na uwadze fakt, iż samochody z końmi przyjeżdżają na teren pokazów w nocy, która poprzedza dzień rozpoczęcia imprezy, urzędowi lekarze weterynarii rozpoczęli swoją pracę o godz.18 w dniu 17 lutego 2013 r.
W celu wzmożenia nadzoru, liczba urzędowych lekarzy weterynarii została zwiększona do 40 osób, które będą pełniły nadzór w systemie zmianowym. Policja zapewniła udział 50 funkcjonariuszy, którzy będą pomagali urzędowym lekarzom weterynarii w pełnieniu nadzoru nad pokazami.
Dodatkowo, kontrole będzie prowadziła Inspekcja Transportu Drogowego. Wyznaczono miejsca,w których można wyładować zwierzęta, w przypadku przedłużającej się kontroli Inspekcji Transportu Drogowego lub innej sytuacji, gdy istnieje potrzeba rozładunku zwierząt.
Tak jak w ubiegłym roku zorganizowano zarówno „pogotowie weterynaryjne”, jak i wyznaczono punkty, gdzie całodobowo jest udzielana pomoc lekarsko-weterynaryjna.
Główny Lekarz Weterynarii, biorąc pod uwagę treść otrzymywanych powiadomień zakłada, iż celem ich autorów nie jest likwidacja pokazów koni w Skaryszewie lecz spowodowanie, aby odbywały się one w zgodzie z istniejącymi przepisami i aby nie dochodziło tam do znęcania się nad zwierzętami. Mając więc na względzie poczynione przygotowania, wydaje się, iż istnieje realna szansa zapewnienia, aby pokazy koni w Skaryszewie odbywały się w poszanowaniu przepisów prawa.