Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi

W dniu 19 czerwca 2013 roku jedna ze stacji telewizyjnych wyemitowała program dotyczący nielegalnego stosowania antybiotyków u zwierząt.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie nielegalnego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi
Przedstawione przypadki są w świetle prawa przestępstwem i podlegają karze więzienia do 2 lat. Tego typu działania podlegają dochodzeniom prokuratorskim, a następnie niezawisłemu sądowi.
 
Osoby stosujące nielegalnie i wprowadzające nielegalnie do obrotu produkty lecznicze weterynaryjne muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
 
W ciągu ostatnich 2 lat Główny Lekarz Weterynarii odebrał 6 koncesji na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych. Nieuczciwi przedsiębiorcy w tej branży nie mogą liczyć na najmniejszą pobłażliwość ze strony Inspekcji Weterynaryjnej.
 
Główny Lekarz Weterynarii wycofał z obrotu 80 produktów leczniczych weterynaryjnych niespełniających wymogów Prawa farmaceutycznego. Prowadzone są kontrole w 500 zakładach leczniczych dla zwierząt w kraju, w których stwierdzono największy obrót antybiotykami w oparciu o dane, jakie zgromadziła Inspekcja Weterynaryjna z hurtowni farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych.
 
Program „Zero tolerancji” dla nielegalnego stosowania antybiotyków w Polsce jest realizowany.
 
Główny Lekarz Weterynarii na podstawie otrzymanych informacji skierował zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz zwrócił się do stacji telewizyjnej, która wyemitowała program o dostarczenie danych umożliwiających zidentyfikowanie podmiotów gospodarczych, które uczestniczyły w nielegalnym obrocie i stosowaniu produktów leczniczych weterynaryjnych.
 
Nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej objętych jest:
  • 6 500 zakładów leczniczych dla zwierząt;
  • ok. 1000 sklepów zoologicznych;
  • 127 hurtowni farmaceutycznych;
  • ok. 570 000 gospodarstw utrzymujących zwierzęta, w których mogą być zastosowane leki weterynaryjne.
 
W 2010 roku przeprowadzono łącznie 1415 kontroli w hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt oraz w sklepach zoologicznych, wydano 157 decyzji administracyjnych, 299 spraw skierowano do organów ścigania lub okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, w 1439 przypadkach wydano zalecenia pokontrolne.
 
W 2011 roku przeprowadzono łącznie 1205 kontroli w hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt oraz w sklepach zoologicznych, wydano 115 decyzji administracyjnych, 79 spraw skierowano do organów ścigania lub okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, w 1397 przypadkach wydano zalecenia pokontrolne.
 
W 2012 roku przeprowadzono łącznie 1366 kontroli w hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt oraz w sklepach zoologicznych, wydano 101 decyzji administracyjnych, 77 spraw skierowano do organów ścigania lub okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, w 1595 przypadkach wydano zalecenia pokontrolne.
 
W 2010 roku w w/w podmiotach stwierdzono łącznie 1895 nieprawidłowości.
W 2011 roku w w/w podmiotach stwierdzono łącznie 1591 nieprawidłowości.
W 2012 roku w w/w podmiotach stwierdzono łącznie 1773 nieprawidłowości.
 
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii z prośbą o przekazywanie do Głównego Inspektoratu Weterynarii całości dokumentacji spraw umarzanych przez organy ścigania.
 
Ilość spraw umorzonych, które po przekazaniu do GLW skierowano do Prokuratury Generalnej w 2011 roku z prośbą o ponowne rozpatrzenie: 17.
Ilość spraw umorzonych, które po przekazaniu do GLW skierowano do Prokuratury Generalnej w 2012 roku z prośbą o ponowne rozpatrzenie: 15.
 
Od roku 2008 zbadano w ramach monitoringu 620 produktów leczniczych weterynaryjnych. Inspekcja Weterynaryjna corocznie realizuje Krajowy Program Badań Kontrolnych Pozostałości substancji chemicznych w żywności pochodzenia zwierzęcego.
 
W latach 2011-2012 pobrano w ramach programu monitoringowego w kierunku oznaczania substancji hamujących tj. z grupy B1 następujące ilości próbek:
  • W roku 2011 – pobrano 8982 próbek. Liczba wyników niezgodnych – 28.
  • W roku 2012 - pobrano 9380 próbek. Liczba wyników niezgodnych - 22.
  • W 2013 roku zaplanowano do pobrania 9341 próbek produktów pochodzenia zwierzęcego.
Inspekcja Weterynaryjna corocznie realizuje również Plan Urzędowej Kontroli Pasz,
w ramach którego wykonuje badania m.in. w kierunku:
  • wykrywania w paszach i wodzie substancji przeciwbakteryjnych;
  • wykrywania w paszach niedozwolonych antybiotykowych stymulatorów wzrostu;
  • wykrywania w paszach i wodzie obecności leków skreślonych z rejestru.
Łącznie do badań w w/w kierunkach pobrano następujące ilości próbek pasz i wody:
  • w roku 2010 – pobrano 569 próbek. Liczba wyników niezgodnych – 50.
  • w roku 2011 – pobrano 466 próbek. Liczba wyników niezgodnych – 27.
  • w roku 2012 – pobrano 674 próbki. Liczba wyników niezgodnych – 34.
  • w roku 2013 zaplanowano do pobrania 387 próbek pasz i wody do badań w w/w kierunkach.
 


Tagi:
źródło: