Komunikat GIW ws. wykrycia obecności bakterii E. coli w mięsie z Polski

Na stronie Głównego Inspekcji Weterynaryjnej zamieszczono komunikat w sprawie wykrycia obecności zanieczyszczeń mikrobiologicznych w produktach pochodzenia zwierzęcego pozyskanych w polskich zakładach wysłanych na rynek Federacji Rosyjskiej.

Komunikat GIW ws. wykrycia obecności bakterii E. coli w mięsie z Polski
W dniach 9 i 10 sierpnia 2013 roku, na stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zamieszczono informacje o wykryciu zanieczyszczeń mikrobiologicznych w produktach pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych w 3 polskich zakładach. W skutek wykrycia niespełnienia wymogów Unii Celnej i Federacji Rosyjskiej przez wwożone towary, właściwe władze wprowadzą wzmożone badania laboratoryjne na produkty wytworzone w dwóch zakładach, natomiast w stosunku do trzeciego zakładu wzmożone kontrole laboratoryjne zostały wprowadzone od dnia 9 sierpnia 2013 roku. Charakter wykrytych niezgodności nie musi wskazywać na problemy z zachowaniem higieny w samych zakładach, gdyż zanieczyszczenie mogło nastąpić również na etapach transportu lub załadunku i rozładunku mięsa.

Czytaj także: Bakterie E. coli w mięsie z Polski

Do chwili obecnej Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie nie otrzymał od właściwych władz rosyjskich informacji o tych przypadkach. Nie mniej jednak, Z-ca Głównego Lekarza Weterynarii polecił właściwym wojewódzkim lekarzom weterynarii niezwłocznie podjęcie stosownych działań wyjaśniających i zapobiegawczych.
 
W ramach ww. działań polecono przesłanie wyników badań laboratoryjnych, pobranych przez zakład próbek, z eksportowanych do Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach partii towarów, przeprowadzenie analizy zagrożeń i możliwych źródeł stwierdzonego zagrożenia, sprawdzenie przez właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej opracowanych procedur zakładowych oraz ich stosowanie, zwiększenie częstotliwości pobierania próbek do badań dla kwestionowanych parametrów co najmniej dla 10 następnych wysyłek. Dodatkowo polecono pobranie urzędowych próbek przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii, celem sprawdzenia higieny procesu w zakwestionowanych zakładach.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii informuję, że od stycznia do czerwca, polskie zakłady wyeksportowały 1297 wysyłek mięsa na rynek Federacji Rosyjskiej, wśród których właściwe władze rosyjskie stwierdzają średnio 2-3 uchybienia miesięcznie na 200-300 wysyłek. Ponadto w dniu 9 sierpnia 2013 rokuwłaściwe władze rosyjskie poinformowały o wprowadzeniu wzmożonych kontroli laboratoryjnych dla zakładów działających na terenie 18 innych państw eksporterów mięsa do Federacji Rosyjskiej.


Tagi:
źródło: