| Autor: redakcja1

Szorstka przyjaźń

Pożytków ze współpracy rolników z pszczelarzami nie kwestionuje żadna ze stron.

Szorstka przyjaźń
Akcje edukacyjne i informacyjne uÅ›wiadomiÅ‚y producentom rolnym konieczność Å›cisÅ‚ej kooperacji z wÅ‚aÅ›cicielami pasiek. Jednak wciąż ich relacje sÄ… napiÄ™te i emocjonalne. Wynika to z wysiÅ‚ku, jakie obie strony muszÄ… w to wspóÅ‚dziaÅ‚anie wÅ‚ożyć. Wydaje im siÄ™ czÄ™sto, iż ograniczenia i obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z tej wspóÅ‚pracy sÄ… dla nich zbyt uciążliwe. Nic bardziej mylnego, jeÅ›li wziąć pod uwagÄ™ korzyÅ›ci jakie niesie ona dla obydwu stron. To najwyższa pora na zmianÄ™ tego nastawienia.

NastaÅ‚a wiosna, zbliża siÄ™ czas kwitnienia i oprysków zarówno upraw rzepaku, jak i drzew owocowych. To okres, w którym owady zapylajÄ…ce odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ w ksztaÅ‚towaniu plonów. JednoczeÅ›nie to czas najwiÄ™kszych dla nich zagrożeÅ„. To stresujÄ…cy moment wystawiajÄ…cy na próbÄ™ dobre relacje rolników, sadowników i pszczelarzy. Ta sytuacja nie musi być wcale kryzysowa i stresogenna, jeÅ›li z odpowiednim nastawieniem i wyprzedzeniem podejmie siÄ™ stosowne dziaÅ‚ania.

Zatem przypominamy, co powinni zrobić producenci rolni.

Przede wszystkim wskazać dogodne miejsce dla lokalizacji pasieki w sąsiedztwie uprawy. Warto przy tym uwzględnić położenie drogi dogodnej dla przewiezienia uli.

SprawÄ… decydujÄ…cÄ… o powodzeniu wspóÅ‚pracy jest odpowiednie przeprowadzenie zabiegów chemicznych w okresie aktywnoÅ›ci pszczóÅ‚. To generuje najwiÄ™cej problemów. A w bardzo prosty sposób można je wyeliminować. Wystarczy terminy przeprowadzania oprysków uzgadniać uprzedzajÄ…co z wÅ‚aÅ›cicielem pasieki i przeprowadzać je zgodnie z prawem i zasadami dobrej praktyki rolniczej. Stosować tylko oryginalne Å›rodki ochrony roÅ›lin i bezwzglÄ™dnie przestrzegać zaleceÅ„ ich producenta. Odpowiednio dobierać dawki i stosować wÅ‚aÅ›ciwÄ… technikÄ™ zabiegów. Nigdy nie aplikować preparatów chemicznych podczas oblotów pszczóÅ‚, najlepiej wykonywać zabiegi po zachodzie sÅ‚oÅ„ca. Nie używać preparatów na roÅ›liny kwitnÄ…ce lub spadziujÄ…ce i zapobiegać znoszeniu cieczy użytkowej na sÄ…siednie uprawy, gdzie zapylacze mogÄ… mieć pożytek. Trzeba także zapewnić dostÄ™p do czystej wody dla owadów zapylajÄ…cych – utrzymywać w kulturze rowy melioracyjne czy zbiorniki Å›ródpolne.

Warto też zadbać o kwitnące krzewy czy lipy na terenie gospodarstwa. To dobry pokarm dla zapylaczy.

Z kolei pszczelarze powinni pamiÄ™tać o uzgadnianiu zasad wspóÅ‚pracy z rolnikami i sadownikami odpowiednio wczeÅ›nie. Stosować przepisy dotyczÄ…ce lokalizacji uli. MuszÄ… one być ustawione co najmniej 10 m od drogi publicznej, budynków mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich, podwórza lub ogrodu. 50 m od autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Ule z pszczoÅ‚ami powinny być ustawione w odlegÅ‚oÅ›ci 3-10 m od wskazanego pola uprawnego i być oddzielone przeszkodÄ… o wysokoÅ›ci co najmniej 3 m. Jest to tym istotniejsze, że odpowiedzialność za szkody spowodowane przez pszczoÅ‚y odpowiadajÄ… ich wÅ‚aÅ›ciciele.

To proste i naprawdÄ™ nieskomplikowane zasady. StosujÄ…c siÄ™ do nich obydwie strony stanÄ… siÄ™ beneficjentami tej wspóÅ‚pracy.

PszczoÅ‚a miodna pracujÄ…ca na danej plantacji to zapewnienie wyższego plonu. W przypadku rzepaku o 30%, a jabÅ‚oni aż 90%. Tak wiÄ™c zagrożenie życia owadów zapylajÄ…cych obniża rentowność produkcji. Obecność owadopylnych upraw w pobliżu pasieki to niekwestionowane korzyÅ›ci dla pszczelarza. GwarantujÄ… dogodne warunki do zbierania przez pszczoÅ‚y nektaru i pyÅ‚ku. To z kolei podnosi opÅ‚acalność produkcji miodu i innych produktów wytwarzanych w pasiece.

Nie warto zatem, by relacje producentów rolnych z pszczelarzami pozostawaÅ‚y szorstkie. MajÄ… przecież Å›wiadomość, iż sÄ… na siebie skazani. Najwyższy czas siÄ™ zaprzyjaźnić.


Tagi:
źródło: