Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Przyczepa rolnicza PRS-2/W 6 TON- WIELTON
2016-05-12 -
Ciągnik Case IH Farmall C
2013-03-29 -
Owijarka bel SIPMA OS 7531 MAJA
2013-06-19 -
OptRx zmienne dawkowanie azotu
2011-09-16 -
Reflektor przedni H4 ze zlączem AMP
2011-12-14
Agnieszka i Paweł Kamińscy Pszczelarzami Roku
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono wyniki rywalizacji o tytuł „Pszczelarza Roku”. Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji naukowej poświęconej pszczelarstwu „Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły”, zorganizowanej przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
− Problem związany z ginięciem tych pożytecznych owadów jest globalny. Wielu naukowców i praktyków zastanawia się jakie są tego przyczyny i jak można im zaradzić. Również resort rolnictwa docenia zagrożenie tym zjawiskiem i badania w kierunku przeciwdziałania − podkreślił obecny na spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel.
Szef resortu rolnictwa dodał, że podnoszenie poziomu masowej świadomości o wzajemnym oddziaływaniu pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły jest niezwykle istotne.
− Musimy mieć pełną świadomość tego, że pod pojęciem oddziaływania środowiska na pszczoły jesteśmy my. To przede wszystkim nasza działalność sprawia, że powstają zagrożenia. Możemy jednak również oddziaływać pozytywnie dbając o przestrzeganie zasad ochrony środowiska naturalnego − zaznaczył Krzysztof Jurgiel.
− Ocenialiśmy 54 miody, pszczelarzy było trochę mniej. Warto pamiętać, że są to pszczelarze wytypowani z szerszego grona przez różnego rodzaju organizacje pszczelarskie – mówił przewodniczący kapituły konkursu Marek Szczygielski.
Organizatorzy podkreślali, że konkurs cieszy się dużą popularnością. Oceniane są całe pasieki, a także w oddzielnych kategoriach produkowane przez nie gatunki miodu.
Tegoroczną, III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku wygrali Agnieszka i Paweł Kamińscy z Koła Pszczelarzy w Bogdańcu, w województwie lubuskim.
Laureaci dbają o wysoką jakość swoich produktów. Zgłosili wniosek o wpisanie jednego z rodzajów produkowanych miodów na listę unijnych produktów chronionych. Chodzi o miód nektarowo-spadziowy z Doliny Warty.
Konkurs „Pszczelarz Roku” organizowany jest we współpracy z ogólnopolskimi związkami i stowarzyszeniami pszczelarzy. Patronat honorowy sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Konkurs kierowany jest do pszczelarzy z terenu całej Polski, a uczestnikami mogą być pszczelarze: osoby fizyczne, organizacje formalne i nieformalne, firmy i spółdzielnie. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Kandydatów zgłaszają związki i organizacje pszczelarzy. Kolejna edycja rozpocznie się jeszcze w tym roku.