| Autor: mikolaj

Adoptuj Pszczołę

Dnia 5 września 2013 r., ruszyła akcja społeczna „Adoptuj Pszczołę”. Projekt Greenpeace jest kolejną odsłoną kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba”, mającej na celu ochronę pszczół miodnych i owadów zapylających, które masowo wymierają m.in. w wyniku chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia siedlisk.

Adoptuj Pszczołę
W ramach projektu „Adoptuj Pszczołę” Greenpeace chce zbudować w miastach tzw. „hotele” dla owadów zapylających i w ten sposób stworzyć im dogodne miejsce do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania, dzięki czemu dalej będziemy mogli cieszyć się przyrodą i produktami spożywczymi.
 
Aby zbudować hotele dla pszczół potrzeba jednak funduszy. Każdy z nich kosztuje kilkaset złotych. Greenpeace stworzył specjalną stronę internetową, na której będzie można „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć projekt. Każdy sfinansowana “adopcja” to także odsłonięcie jednego fragmentu obrazka legendy polskiego komiksu, Tadeusza Baranowskiego, autora znanych historii obrazkowych, jak "Antresolka Profesorka Nerwosolka", czy "Skąd się bierze woda sodowa". Cel to 100 hoteli i cały odsłonięty obrazek!
 
- Ta innowacyjna forma zbiórki pieniędzy on-line ma za zadanie nie tylko zebranie funduszy, ale także zaangażowanie jak największej liczby osób w pomoc owadom, które tej pomocy potrzebują. To też pierwsza tego typu akcja Greenpeace w Polsce. „Adoptuj Pszczołę” wzorowano na innych projektach crowdfundingowych, staraliśmy się jednak wprowadzić elementy, które zmieniają cały proces w wielką pszczelą, online'ową zabawę - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka projektu z ramienia Greenpeace Polska

Chociaż akcja trwa zaledwie kilkanaście dni pierwszy hotel dla pszczół i owadów zapylających otwarto już na warszawskich Polach Mokotowskich, a uroczyście dokonał tego aktor, Marcin Bosak.

Konstrukcję wybudowano i wypełniono naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, słoma, glina patyki, tyczki bambusowe, suche liście, pokruszone cegły i doniczki gliniane. W przeciwieństwie do tradycyjnego ula, mogą mieszkać w niej różne gatunki owadów zapylających, takie jak np. pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek. Zapylacze te, niesprowokowane, nie żądlą.

- Jeśli ktoś potrafi sobie wyobrazić świat bez warzyw, owoców, kwiatów to mu współczuję. Mi ciężko sobie taki świat wyobrazić i nawet nie chcę próbować. Nie chcę też by w takim smutnym i szarym świecie żyli moi bliscy. Pszczoły i dzikie zapylacze, swoją ciężką pracą przy zapylaniu, od tysięcy lat pomagają nam w produkcji żywności i upiększają świat. Czas byśmy my zadbali o nie. Dlatego właśnie wspieram i pomagam Greenpeace w tej kampanii" -  skomentował swój udział w przedsięwzięciu Marcin Bosak.

Więcej informacji adoptujpszczole.pl


 


Tagi:
źródło: