Skontrolowano ryby i miód

W okresie od 1 czerwca do 31 października 2015 r. na terenie całego kraju przeprowadzono czynności kontrolne w ramach realizacji Skoordynowanych Planów Kontroli Ryb i Miodu zgodnie z Zaleceniem Komisji C(2015) 1558 z dnia 12 marca 2015 w sprawie skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności.

Skontrolowano ryby i miód

Polska była zobowiązana do pobrania 100 próbek miodów i 160 próbek ryb, które zostały przebadane przez laboratoria Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych wykryto 3 niezgodne próbki ryb oraz 8 niezgodnych próbek miodu.

Komisja Europejska zobowiązała wszystkie Kraje Członkowskie do przeprowadzenia badań na obecność cukrów egzogennych (cukry nie występujące naturalnie w miodzie) w ramach realizacji skoordynowanego planu kontroli autentyczności miodu.

Badania na obecność cukrów egzogennych przeprowadzono w akredytowanym laboratorium niemieckim. W celu dokładniejszej analizy występowania obcych cukrów w miodach, Polska wysłała również próbki miodu do Instytutu Materiałów Referencyjnych i Pomiarów Wspólnego Centrum Badawczego, który ma siedzibę w Belgii. Laboratoria Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poprzez ciągłe doskonalenie swoich kompetencji są w pełni przygotowane do wykonania badań laboratoryjnych w ramach Skoordynowanych Planów Kontroli. Dowodem tego jest kompetentne i rzetelne wykonanie czynności kontrolnych podczas realizacji Skoordynowanych Planów Kontroli w latach 2013-2014 r.




Tagi:
źródło: