Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Osuszacz powietrza MASTER DH 711
2011-05-16 -
X-Flow 15 i 19
2017-04-20 -
Przyczepa leśna 6 ton z żurawiem 4,7 m
2016-04-22 -
Kombinacje uprawowo-siewne
2014-04-01 -
URSUS 3724 PIKO - ciągnik rolniczy
2011-02-08 -
Automaty paszowe dla warchlaków jednostronne
2013-10-30
O współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa
Możliwości współpracy polsko-indonezyjskiej w obszarze rybołówstwa to główny temat spotkania sekretarza stanu Kazimierza Plocke z minister spraw morskich i rybołówstwa Republiki Indonezji Susi Pudjiastuti.
Podstawą do rozwijania takiej współpracy jest podpisane w 2013 r. Memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej, a Ministerstwem Spraw Morskich i Rybołówstwa Republiki Indonezji.
- Jest wiele możliwości nawiązania nowych kontaktów między naszymi krajami w obszarze całego sektora żywnościowego, a memorandum stanowi dobrą podstawę do ich rozwoju w zakresie rybołówstwa – zauważył wiceminister Plocke i wskazał potencjalne obszary działań zarówno handlowych, gospodarczych, jak i badawczo-naukowych.
Polska posiada szczególnie duże doświadczenia dotyczące modernizacji i rozwoju przetwórstwa ryb oraz przemysłu stoczniowego. Może być w tych dziedzinach perspektywicznym partnerem dla strony indonezyjskiej.
Minister Pudjiastuti zaznaczyła, że Indonezja jest atrakcyjnym rynkiem dla Polski i może stanowić ciekawą alternatywę dla polskiego biznesu w regionie azjatyckim.
- Zachęcam polskich przedsiębiorców do inwestycji w indonezyjski przemysł stoczniowy oraz przetwórstwo ryb – powiedziała pani minister.
Indonezja chce budować statki rybackie i statki do kontroli rybołówstwa, modernizować porty i przystanie rybackie oraz rozwijać przetwórstwo ryb. W Polsce szuka partnerów gospodarczych do realizacji tych przedsięwzięć. W budżecie państwa zostały na ten cel wyodrębnione specjalne fundusze.
Minister Kazimierz Plocke podkreślił, że bardzo cieszy nas możliwość rozwijania między naszymi krajami dwustronnej, obopólnie korzystnej współpracy.
- Jestem przekonany, że polska oferta w sektorze rybołówstwa i przemysłu morskiego okaże się interesująca dla strony indonezyjskiej – zapewnił sekretarz stanu. Podkreślił, że oczekujemy jednak w dalszym ciągu na dopuszczenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu produktów na rynek indonezyjski.
Minister Pudjiastuti zapewniła, że omówi tę kwestię z Ministrem Rolnictwa Indonezji, oraz że jeszcze w tym roku możliwa będzie wizyta indonezyjskich inspektorów weterynaryjnych w Polsce.
Indonezja to kraj posiadający najdłuższą po Kanadzie linię brzegową. Jest największym producentem glonów morskich i jednym z największych oleju palmowego.