| Autor: redakcja1

Polska pieczarka – hit eksportowy i przysmak unijnych konsumentów

Polska jest czołowym producentem i eksporterem pieczarek na rynku unijnym. Pieczarka została sprowadzona do Polski z Europy Zachodniej w XVIII wieku. Znaczący rozwój produkcji rozpoczął się w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku i trwa do dzisiaj.

Polska pieczarka – hit eksportowy i przysmak unijnych konsumentów
Okres ten cechuje wzrost produkcji oraz postęp w technologii uprawy. W latach 2004–2017 areał uprawy pieczarek w Polsce zwiększył się z 205 ha do 244 ha, czyli o 19%, co przełożyło się na wzrost produkcji ze 180 tys. ton w 2004 r. do 325 tys. ton w 2017 r., a więc blisko dwukrotnie. Do dynamicznego rozwoju produkcji pieczarek w Polsce przyczyniła się głownie sprzyjająca koniunktura, mniejsze koszty krajowej produkcji oraz duże zapotrzebowanie ze strony krajów europejskich.

Od akcesji Polski do UE notowano również duży wzrost eksportu pieczarek. W 2004 r. wywieziono z kraju 87 tys. ton tych grzybów o wartości 101 mln euro, podczas gdy w 2017 r. eksport wynosił już 229 tys. ton i 336 mln euro. W ostatnich latach na wywóz trafiało około 70% krajowej produkcji pieczarek. Największymi odbiorcami były kraje UE, w tym głównie Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

W 2017 r. eksport pieczarek na rynek unijny stanowił 86% całego wolumenu wywozu tych grzybów. Spośród krajów pozaunijnych głównymi odbiorcami pieczarek były państwa WNP, a szczególnie Białoruś. Zagraniczni odbiorcy cenią polskie pieczarki za wysoką jakość i walory smakowe. Import pieczarek do Polski jest nieznaczny i nie ma znaczenia w bilansie krajowym: w 2017 r. wyniósł 4,4 tys. ton.


Tagi:
źródło: