Samorządowy Program Pożyczkowy
Nabór wniosków do XV edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego potrwa od 1 do 22 czerwca br. Limit środków dla tej edycji to 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczki wynosi – dla przedsięwzięć priorytetowych równowartość 0,95 wskaźnika WIBOR 3M, jednak nie mniej niż 2,85 punktu procentowego, dla pozostałych – równowartość wskaźnika WIBOR 3M, jednak nie mniej niż 3 punkty procentowe.
– Już od ponad 25 lat podejmujemy działania, które przyczyniają się do aktywnego rozwoju polskiej wsi. Każda realizowana przez nas inicjatywa ma na celu polepszenie komfortu życia mieszkańców obszarów wiejskich – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.
– W ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego oferujemy wsparcie dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich do kwoty 1 mln zł, co zwiększa szansę na rewitalizację tych rejonów Polski – dodaje.
Na 2015 rok Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaplanował trzy edycje programu. Pierwsza odbyła się w kwietniu, następny nabór odbędzie się w październiku.
O programie
Samorządowy Program Pożyczkowy jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł. Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
O EFRWP
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych i edukacyjnych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Do jednego z najważniejszych zadań Fundacji należy wspieranie oświaty na terenach wiejskich. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.