Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek i obniżyła stopy procentowe aż o 0,50 pkt. proc. Od 7 marca stopa referencyjna została zatem zredukowana do poziomu 3,25% w skali rocznej, stopa lombardowa do 4,75%, a stopa depozytowa do 1,75%.
Wczorajsza (6 marca 2013) decyzja RPP jest już piątą obniżką z kolei i oznacza, iż obecnie mamy do czynienia z najniższymi stopami procentowymi w historii Polski.
Jak postanowienia Rady wpłyną na kredyty i lokaty? Z jednej strony spadną raty kredytów zaciągniętych w złotówkach (do najniższego w historii poziomu). Z drugiej natomiast oprocentowanie lokat w bankach obniży się do pułapu niedawno występującej inflacji (2-3%). Jeśli chodzi o kredyty to zdaniem ekspertów każde 100 tys. pożyczonego kapitału będzie nas kosztowało o trochę ponad 30 zł miesięcznie mniej. Warto jednak podkreślić, że zmiany te nie będą natychmiastowe. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych przeważnie od nowego kwartału, a zatem zmiany odczujemy dopiero od lipca 2013 roku.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej wynika z najnowszych prognoz gospodarczych dla Polski. Spekuluje się, iż zakładają one wyraźny spadek inflacji (1,3-1,9%). Głównym celem specjalistów z Rady Polityki Pieniężnej, dla którego zdecydowali się obniżyć stopy jest jednak niewątpliwie próba pobudzenia polskiej gospodarki.
Od 7 marca 2013 roku Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu:
-
stopa referencyjna 3,25% w skali rocznej;
-
stopa lombardowa 4,75% w skali rocznej;
-
stopa depozytowa 1,75% w skali rocznej;
-
stopa redyskonta weksli 3,50% w skali rocznej.
źródło: Gospodarz.pl/NBP foto:
sxc.hu