Jest to proces koordynacji polityki gospodarczej w ramach Unii Europejskiej. Komisja Europejska już po raz czwarty przedstawia zalecenia dotyczące reform gospodarczych, jakich powinny podjąć się państwa członkowskich. Tym razem dotyczą one 26 państw, bowiem dwa kraje (Cypr u Grecja) są objęte programem naprawczym. Propozycje Komisji są obecnie przedmiotem konsultacji z państwami członkowskimi. Ich ostateczne przyjęcie nastąpi podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 26-27 czerwca.
Komisarz przypomniaÅ‚, że w 17 przypadkach zalecenia sformuÅ‚owano dla krajów zagrożonych problemem nierównowag makroekonomicznych. NadmieniÅ‚, że Polski w tej grupie nie ma, gdyż Komisja uważa, że w tym wypadku prognozy wzrostu gospodarczego sÄ… pozytywne.
Innym elementem zwiÄ…zanym z przygotowywanymi przez KomisjÄ™ zaleceniami jest procedura nadmiernego deficytu. – Polska nadal znajduje siÄ™ w grupie paÅ„stw objÄ™tych tÄ… procedurÄ…, niemniej Komisja uznaÅ‚a, ze podjÄ™te przez PolskÄ™ dziaÅ‚ania i zastosowane Å›rodki sÄ… na tyle skuteczne, że nie istnieje potrzeba zaostrzenia rekomendacji czy naÅ‚ożenia sankcji – mówiÅ‚ Lewandowski. – Polska jest na dobrym kursie, ma czas na zejÅ›cie z deficytem poniżej 3 proc. do 2015 roku. Komisarz dodaÅ‚ jednoczeÅ›nie, że ta pozytywna informacja nie może być traktowana jak laurka, ale jak sygnaÅ‚, co jeszcze należy zrobić.
Komisarz przypomniaÅ‚, że w przypadku Polski KE zwróciÅ‚a szczególnÄ… uwagÄ™ na takie problematyczne kwestie jak: deficyt finansów publicznych, obniżone stawki VAT, bezrobocie wÅ›ród mÅ‚odzieży, aktywizacja zawodowa kobiet, konieczność wÅ‚Ä…czenia rolników do powszechnego systemu emerytalnego, konieczność ograniczenia przywilejów emerytalnych poszczególnych grup zawodowych, modernizacja energetyki, usprawnienie inwestycji kolejowych czy przyspieszenie budowy szerokopasmowego internetu.
Dyskusja w Sejmie koncentrowaÅ‚a siÄ™ przede wszystkim wokóÅ‚ zaleceÅ„ dotyczÄ…cych reformy KRUS, dziaÅ‚ania administracji podatkowej oraz innowacyjnoÅ›ci polskiej gospodarki. W opinii wiÄ™kszoÅ›ci posÅ‚ów zalecenia Komisji Europejskiej trafnie identyfikujÄ… najważniejsze wyzwania stojÄ…ce przed polskÄ… gospodarkÄ…. W szczególnoÅ›ci rekomendacje Komisji dotyczÄ…ce wspierania badaÅ„ i rozwoju – także poprzez fundusze europejskie – stanowić mogÄ… istotnÄ… wskazówkÄ™ dla RzÄ…du RP.
Semestrem europejskim zwany jest cykl koordynacji polityki gospodarczej w Unii Europejskiej, w ramach którego Komisja Europejska co roku dokonuje gruntownej analizy programów reform gospodarczych i strukturalnych przedstawionych przez poszczególne paÅ„stwa czÅ‚onkowskie i wydaje im zalecenia obejmujÄ…ce okres od 12 do 18 kolejnych miesiÄ™cy. SÅ‚użyć to ma realizacji celów strategii „Europa 2020”, do której zobowiÄ…zaÅ‚y siÄ™ wszystkie paÅ„stwa czÅ‚onkowskie, ustanawiajÄ…c zgodne z niÄ… cele krajowe oraz strategie pobudzenia wzrostu gospodarczego. Pożądany wpÅ‚yw na wzrost gospodarczy można jednak osiÄ…gnąć jedynie poprzez skoordynowane i ukierunkowane dziaÅ‚ania wszystkich krajów.