Poznańska Hodowla Roślin z wielomilionową dotacją z UE na...
2025-01-22
Dyskusja na temat wejścia Polski do strefy euro, która rozgorzała w trakcie kampanii przed wyborami do Europarlamentu, pokazała, że większość zarówno polityków, jak i społeczeństwa jest przeciwna szybkiej integracji walutowej. Nieco inaczej patrzą na tę sprawę przedsiębiorcy.
– NiedÅ‚ugo Polska bÄ™dzie jednym z trzech krajów z licznej grupy paÅ„stw postsocjalistycznych, które nie znajdÄ… siÄ™ w strefie euro, to bÄ™dÄ… Polska, WÄ™gry i Czechy. PozostaÅ‚e kraje albo już sÄ…, albo zadeklarowaÅ‚y wyraźnie wolÄ™ politycznÄ… wejÅ›cia do strefy euro. W strefie jest już 19 krajów unijnych, czyli zaczynamy być w mniejszoÅ›ciowym koszyku i to nie jest najlepsze miejsce dla Polski – przekonuje prof. dr hab. Jerzy Wilkin, kierownik ZakÅ‚adu Integracji Europejskiej Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
– WejÅ›cie do strefy euro, wszystkie zwiÄ…zane z tym mechanizmy, wymagania, korzyÅ›ci, koszty to jest dość skomplikowana sprawa i także sami ekonomiÅ›ci różnie jÄ… oceniajÄ…, niektórzy sÄ… bardzo gorÄ…cymi zwolennikami, a inni majÄ… bardziej sceptyczne podejÅ›cie – mówi prof. Jerzy Wilkin. – Natomiast zdecydowana wiÄ™kszość ekonomistów opowiada siÄ™ za wejÅ›ciem do strefy euro, pokazujÄ…c realne korzyÅ›ci finansowe. KorzyÅ›ci nie ograniczajÄ… siÄ™ tylko do pieniÄ™dzy, kursów walutowych czy stopy oprocentowania, lecz także wynikajÄ… z wejÅ›cia do rdzenia integracji. Polska, stojÄ…c z boku, marginalizuje swój gÅ‚os co do ksztaÅ‚towania Unii Europejskiej.
– Rolnicy należą do gÅ‚ównych beneficjentów integracji europejskiej. Byli bardzo sceptyczni co do wejÅ›cia Polski do Unii Europejskiej i mieli dużo obaw, że konkurencja zniszczy polskie rolnictwo, zwÅ‚aszcza te drobniejsze gospodarstwa. To siÄ™ nie sprawdziÅ‚o, a rolnicy wyszli z tego bardzo wzmocnieni – przypomina kierownik ZakÅ‚adu Integracji Europejskiej IRWiR PAN. – Teraz 70–80 proc. rolników mówi pozytywnie o UE. Nie zawsze trafia do ich Å›wiadomoÅ›ci, że euro ustabilizowaÅ‚oby warunki handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi, z czego mniej wiÄ™cej 80 proc. jest kierowanych na rynek unijny. To daje pewnego rodzaju przewidywalność Å›rodków, jakie rolnik dostanie z tytuÅ‚u pÅ‚atnoÅ›ci bezpoÅ›rednich.
– Na podstawie danych, które przytoczono w BiaÅ‚ej KsiÄ™dze Unii Europejskiej, w 19 krajach ze wspólnÄ… walutÄ… ponad 70 proc. spoÅ‚eczeÅ„stwa pozytywnie siÄ™ o niej wypowiada – argumentuje prof. Jerzy Wilkin. – Także Grecja, która przeżyÅ‚a bardzo gÅ‚Ä™boki kryzys, nie wini euro za swoje kÅ‚opoty finansowe i gospodarcze, tylko wewnÄ™trznÄ… politykÄ™ ekonomicznÄ…. Grecy nie chcÄ… wystÄ…pić ze strefy euro, nawet w tym najgorszym momencie kryzysu tego nie chcieli. SpecjaliÅ›ci twierdzÄ…, że obecność w strefie euro mimo wszystko pomogÅ‚a im powolutku wychodzić z kryzysu.