Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w tym roku obniżyła stopy procentowe, tym razem o 0,25 pkt. proc. Od 8 maja stopa referencyjna została zatem zredukowana do poziomu 3% w skali roku, stopa lombardowa do 4,5%, a stopa depozytowa do 1,5%.
Decyzja RPP jest już szóstą obniżką z kolei i oznacza, iż obecnie mamy do czynienia z najniższymi stopami procentowymi w historii.
Jak postanowienia Rady wpłyną na kredyty i lokaty? Z jednej strony spadną raty kredytów zaciągniętych w złotówkach (do najniższego w historii poziomu). Z drugiej natomiast oprocentowanie lokat w bankach obniży się do pułapu niedawno występującej inflacji (2-3%). Jeśli chodzi o kredyty to zdaniem ekspertów każde 100 tys. pożyczonego kapitału będzie nas kosztowało o trochę ponad 15 zł miesięcznie mniej. Warto jednak podkreślić, że zmiany te nie będą natychmiastowe. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych przeważnie od nowego kwartału.
Od 8 maja 2013 roku Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
-
stopa referencyjna 3% w skali rocznej;
-
stopa lombardowa 4,5% w skali rocznej;
-
stopa depozytowa 1,5% w skali rocznej;
-
stopa redyskonta weksli 3,25% w skali rocznej.
W uzasadnieniu obniżki stóp procentowych napisano, iż koniunktura w gospodarce światowej kształtuje się na niskim poziomie. Choć w I kw. wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych przyspieszył, to w marcu widoczne było pewne pogorszenie nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw. W strefie euro utrzymała się prawdopodobnie recesja, a w Niemczech – pomimo oczekiwanego dodatniego tempa wzrostu – pogorszyły się nastroje podmiotów gospodarczych. Jednocześnie obniżyła się dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach.
Niska dynamika aktywności gospodarczej na świecie sprzyja obniżaniu się inflacji w wielu krajach. W tym samym kierunku oddziałuje także obserwowany w ostatnim okresie spadek cen surowców na rynkach światowych.
W Polsce, napływające informacje potwierdzają utrzymywanie się niskiego wzrostu gospodarczego. W IV kw. wzrost PKB był niższy niż wskazywały wcześniejsze szacunki. Dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, a także sprzedaży detalicznej w pierwszych miesiącach br. wskazują, że także w I kw. dynamika aktywności gospodarczej pozostała niska. O obniżonej aktywności gospodarczej świadczą również niskie poziomy wskaźników koniunktury.
W I kw. nastąpił spadek zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz wzrost stopy bezrobocia (po wyeliminowaniu czynników sezonowych). W dalszym ciągu obniża się dynamika wynagrodzeń. Jednocześnie zmniejszyła się dynamika akcji kredytowej, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych.
W marcu inflacja CPI ponownie się obniżyła i wyniosła 1,0% r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Do obniżenia inflacji przyczynił się głównie spadek dynamiki cen żywności. Obniżyły się również miary inflacji bazowej oraz dynamika cen produkcji, co potwierdza niską presję popytową i kosztową w gospodarce. Nastąpił także dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych.
W ocenie Rady, napływające dane wskazują na utrzymywanie się niskiego wzrostu gospodarczego w Polsce oraz silniejszy od oczekiwanego w marcowej projekcji spadek inflacji. Jednocześnie wzrosła niepewność dotycząca tempa i momentu oczekiwanego ożywienia gospodarczego w strefie euro, co może negatywnie wpływać na aktywność gospodarczą w Polsce. W związku z tym zwiększyło się ryzyko utrzymania się inflacji wyraźnie poniżej celu w średnim okresie.
Biorąc to pod uwagę Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP. Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP.
źródło: Gospodarz.pl/NBP, foto:
sxc.hu