| Autor: mikolaj

KE: W 2014 r. PKB w Polsce wyniesie 3%, inflacja 0,2%. Unijna gospodarka powoli przyspiesza

Wzrost realnego PKB za cały 2014 r. wyniesie w Polsce 3 proc., a inflacja 0,2 proc. – wynika z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej. Do końca roku tempo wzrostu gospodarczego pozostanie niskie, zarówno w całej Unii Europejskiej, jak i w strefie euro i wyniesie odpowiednio 1,3 proc. i 0,8 proc. Tempo wzrostu w UE będzie jednak poprawiać się w 2015 r., kiedy ma wynieść odpowiednio 1,5 proc. i 1,1 proc. W Polsce w przyszłym roku prognozowany jest wzrost o 2,8 proc.

KE: W 2014 r. PKB w Polsce wyniesie 3%, inflacja 0,2%. Unijna gospodarka powoli przyspiesza

W 2014 r. poszczególne państwa członkowskie UE odnotują bardzo różne poziomy wzrostu gospodarczego, od -0,7 proc. w przypadku Chorwacji, do 4,6 proc. w przypadku Irlandii. Jednak w ciągu kolejnych dwóch lat różnice tempa wzrostu powinny się zmniejszyć. Oczekuje się, że w latach 2015 i 2016 wszystkie kraje UE zanotują dodatni wzrost gospodarczy. Wtedy też gospodarka mocniej odczuje opóźnione skutki wdrożonych już reform.

Powolny powrót umiarkowanego wzrostu gospodarczego

Ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej wydaje się słabe w porównaniu z sytuacją w innych rozwiniętych krajach, a także w świetle historycznych przykładów powrotu gospodarek na ścieżkę wzrostu po kryzysie, i to mimo że również w tych przypadkach ożywienie było zazwyczaj powolne i niepewne. W okresie objętym prognozą coraz bardziej pozytywny wpływ na popyt wewnętrzny powinna wywierać dostosowawcza polityka monetarna, poczynione do tej pory postępy w redukcji zadłużenia prywatnego oraz neutralny kurs polityki budżetowej. Stopniowo powinno następować także ożywienie inwestycji prywatnych, na które pozytywny wpływ będzie wywierać poprawa przewidywań dotyczących popytu i efekt doganiania, chociaż na początku proces ten będzie wolniejszy ze względu na duże zapasy niewykorzystanych mocy produkcyjnych. Oczekuje się, że spożycie prywatne także wzrośnie umiarkowanie w latach 2015 i 2016, do czego przyczynią się niskie ceny towarów i wzrost poziomu dochodu do dyspozycji wynikający ze stopniowej poprawy sytuacji na rynku pracy. Do wzrostu przyczyni się też w niewielkim stopniu spożycie publiczne. W związku z umiarkowanym wzrostem handlu światowego w nadchodzących latach eksport netto przyczyni się do wzrostu PKB jedynie w niewielkim stopniu.

Poprawa sytuacji na rynku pracy

Tempo powstawania nowych miejsc pracy jest umiarkowane, a bezrobocie, dotychczas wysokie, zmniejszyło się jedynie nieznacznie. Ponieważ tempo wzrostu gospodarczego ma się zwiększać stopniowo, bardziej odczuwalna poprawa na rynku pracy powinna nastąpić dopiero pod koniec okresu objętego prognozą. Stopa bezrobocia ma w 2016 r. spaść do 9,5 proc. w UE i do 10,8 proc. w strefie euro.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: