| Autor: redakcja1

Wzrost cen jaj spożywczych

Od sierpnia do listopada 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na polskim rynku jaj, który nasilał się w poszczególnych, następnych miesiącach.

Wzrost cen jaj spożywczych
W związku z wykryciem w jajach pochodzących przede wszystkim z Belgii i Holandii, niedozwolonych substancji i wycofaniem dużych partii takich jaj z handlu detalicznego w wielu krajach UE, zwłaszcza w Niemczech, Belgii, Holandii i Szwecji, w krótkim czasie wystąpiła luka podażowa na rynku unijnym. Stało się to przyczyną silnej zwyżki cen jaj, która objęła również Polskę. W Polsce dodatkowym czynnikiem skutkującym niedoborem podaży jaj na rynku było nasilenie się salmonellozy, co powodowało przymusowe wycofywanie zakażonych jaj z rynku spożywczego. Wzrost cen eksportowych, wywołany luką podażową na rynku UE, zachęcał również do większej korzystnej sprzedaży zagranicznej kosztem spadku podaży w kraju.
 
W grudniu 2017 r. jaja przestały drożeć, a miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych, sprzedawanych przez zakłady pakujące, wyniosła 51,93 zł/100 sztuk i była o 7,1% niższa niż w listopadzie, choć o 45% wyższa niż w grudniu 2016 roku.
 
Może to jednak oznaczać początek końca koniunkturalnego boomu na rynku jaj konsumpcyjnych. W skali całego roku miesięczna cena jaj wszystkich klas wagowych była o 15,4% wyższa niż w 2016 r., ale tylko o 7,4% niż w 2015 r. W skali roku najbardziej, bo aż o 19,6% podrożały jaja klasy XL. Jaja klasy L kosztowały więcej o 16,3%, a klasy S o 13,6%. Ceny jaj klasy M wzrosły o 11,9%. W relacji miesiąca, w grudniu 2017 r. najbardziej zmniejszyły się ceny jaj klasy S o 11,1% i klasy XL o 7,4%. Ceny jaj klasy M były niższe o 3,9%, a klasy L o 2,7%.
 
Według Grzegorza Dybowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny skupu jaj przeznaczonych do przetwórstwa przemysłowego zwiększyły się w listopadzie 2017 r. do 7590 zł/t, tj. o 119% w ujęciu roku. W grudniu były o 32,5% mniejsze niż przed miesiącem, ale nadal o 40% przewyższały poziom z poprzedniego roku. W skali całego 2017 r. ich zwyżka wyniosła 47,2%. Tak spore ceny na rynku jaj przerobowych muszą skutkować spadkiem produkcji przetworów jajecznych z uwagi na wysokie koszty surowcowe.
 
Miesięczna cena detaliczna jaj konsumpcyjnych w okresie styczeń- październik 2017 r. była o 4,8% większa niż w porównywalnym okresie 2016 r. W październiku jaja w detalu sprzedawane były średnio po 0,55 zł/szt., czyli drożej o 5,8% niż we wrześniu i o 12,2% niż przed rokiem. Mimo, że zmiany cen jaj w detalu były znacznie łagodniejsze niż w poprzedzających detal ogniwach łańcucha dystrybucyjnego, jaja stały się stosunkowo drogim źródłem białka zwierzęcego.


Tagi:
źródło: