| Autor: redakcja6

Ptasia grypa we Włoszech

W sierpniu włoskie władze weterynaryjne zgłosiły do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt oraz do Komisji Europejskiej zawiadomienie o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości podtypu H7N7 w gospodarstwie hodowlanym kur niosek w północnej części kraju.

Ptasia grypa we Włoszech
Po wykryciu ogniska ptasiej grypy w gminie Ostellato w prowincji Ferrara w regionie Emilia-Romagna, Włochy wprowadziły natychmiastowe środki ochronne zgodnie z unijną dyrektywą 2005/94/WE, ustanawiając m.in. obszary zapowietrzone i zagrożone.
 
Z kolei drugie ognisko ptasiej grypy Włosi zanotowali również w sierpniu u kur niosek w gminie Mordano w prowincji Bolonia tego samego regionu Emilia-Romagna. Ze stad liczących łącznie 712,9 tys. szt. ptaków zanotowano 105 tys. przypadków zachorowań, w tym 4 tys. śmiertelnych.

W kolei w dniu 23 sierpnia bieżącego roku zgłoszono trzecie ognisko choroby, na fermie 
indyków w gminie Portomaggiore w prowincji Ferrara regionu Emilia-Romagna, blisko miejsca pierwszego zachorowania. Ze stada 19 850 tys. szt. indyków zanotowano 1300 przypadków śmiertelnych.

Włochy uaktualniły zasięg obszarów zapowietrzonych i zagrożonych, ustanowiono 
również dalszą strefę zamknięta.

Dnia 27 sierpnia Komisja Europejska przyjęła kolejną decyzję wykonawczą, na mocy której przesyłki żywego drobiu, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, piskląt jednodniowych i jaj wylęgowych z obszarów zapowietrzonych i zagrożonych oraz dalszych stref zamkniętych we Włoszech nie mogą być wysyłane do innych państw członkowskich ani do państw trzecich.

Na zasadzie odstępstwa, możliwe jest zezwolenie na wysyłkę piskląt jednodniowych i jaj wylęgowych z dalszych stref zamkniętych pod warunkiem zastosowania odpowiednich środków określonych w dyrektywie - podaje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: