| Autor: redakcja1

Sytuacja na rynku indyków

Jak wynika z danych Eurostat w pierwszych siedmiu miesiącach br. Polska odnotowała 15-procentowy spadek wolumenu wywozu mięsa i podrobów z indyków z 107,1 tys. t przed rokiem do 91,3 tys. t w br.

Sytuacja na rynku indyków
Eksport poza Unię zmniejszył się o blisko jedną trzecią i wyniósł 10,4 tys. t. Na rynek unijny trafiło 80,9 tys. t, czyli o 12% mniej niż w odpowiednim okresie poprzedniego roku.
 
Nadal większość (89%) mięsa z indyków trafia na rynek UE. W okresie od stycznia do lipca br. głównym odbiorcą mięsa i podrobów z indyków pozostały Niemcy, gdzie sprzedaliśmy 31,5 tys. t, jednak było to o 22% mniej niż przed rokiem. Zwiększył się natomiast, o 10%, wolumen eksportu do Hiszpanii, gdzie wysłaliśmy 9,7 tys. t. Z kolei czescy importerzy zakupili 6,9 tys. t, czyli podobną ilość, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku.
 
Ciekawe zmiany zaszły w handlu pozaunijnym. Jeszcze rok temu głównymi partnerami handlowymi były: Białoruś, Ukraina, Hongkong, Benin i Chiny. Natomiast obecnie są to: Ukraina, Mołdawia, Benin, Hongkong oraz Kongo. Warto zaznaczyć, że w omawianym okresie nastąpiło całkowite zawieszenie eksportu na Białoruś, a także do Chin. Wynikało to głównie z faktu, że w związku z grypą ptaków Chiny wprowadziły całkowity zakaz importu mięsa drobiowego z Polski, a Białoruś regionalizację (województwa).
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, spadek eksportu ujemnie wpłynął na kształtowanie się cen na rynku krajowym. Do drugiej połowy czerwca br. ceny skupu indorów utrzymywały się poniżej poziomu z 2016 roku. Obecnie są one na nieco wyższym poziomie, jednak nadal jest on relatywnie niski. Jak wynika z danych MRiRW, w październiku br. przeciętnie indory skupowano po 5,19 zł/kg, czyli o 4% taniej niż przed rokiem i o 10% taniej niż przeciętnie w analogicznym okresie w ostatnich pięciu latach.
 
Utrzymujący się relatywnie niski poziom cen skupu wpłynął na pogorszenie się opłacalności chowu indyków. We wrześniu br., według danych MRiRW, relacja cen skupu indyków do cen pasz wyniosła 3,72 i była o 4% mniejsza niż średnio w ostatnich pięciu latach. Wpłynęło to na spadek poziomu produkcji indyków. Według danych GUS w okresie od stycznia do sierpnia br. liczba wstawień piskląt indyczych wyniosła blisko 26,9 mln sztuk i była o 5% mniejsza niż przed rokiem.
 
Oczekujemy, że do końca br. ceny skupu utrzymają się relatywnie niskim poziomie, jednak będą nieco wyższe niż w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jednocześnie oczekujemy, że ceny pasz dla indyków mogą być nieco wyższe niż przed rokiem. W związku z tym opłacalność chowu indyków nadal będzie utrzymywać się poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na sytuację na rynku indyków pozostaje możliwy powrót grypy ptaków. 5 listopada br. minął rok od stwierdzenia pierwszego przypadku tej choroby w Polsce.


Tagi:
źródło: