W porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat cena kurcząt brojlerów ukształtowała się na poziomie o 7% wyższym. Natomiast wobec maja 2013 roku spadła o 1,2%.
W analizowanym okresie notowania kurcząt wzrosły w 14 krajach Wspólnoty, zaś w największym stopniu na Słowacji, gdzie podrożały o 6% w relacji miesięcznej.
W kolejnych 9 państwach członkowskich ceny żywca drobiowego obniżyły się, najbardziej w Bułgarii, gdzie odnotowano spadek o 4% wobec kwietnia 2014 roku.
W Polsce notowania kurcząt spadły o niespełna 0,1% i wyniosły 137,0 euro/100 kg. Pozostały jednocześnie najniższe w całej Unii Europejskiej kształtując się na poziomie 70% średniej unijnej.
W piątym miesiącu roku najwięcej za kurczęta płacono w Niemczech i Finlandii, gdzie ceny wahały się w granicach od 266 do 268 euro/100 kg.
Jak podała FAMMU/FAPA, czynnikiem osłabiającym ceny unijnych kurcząt brojlerów jest obniżenie eksportu do krajów trzecich.
Według Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do końca kwietnia bieżącego roku Unia Europejska wyeksportowała na rynki krajów trzecich około 367 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów z kurcząt, czyli o 1,7% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.