W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku, bilans handlu zagranicznego Polski w obrębie jaj oraz ich przetworów uległ pogorszeniu.
W ciągu tego okresu nastąpił spadek niemal o 11 procent w stosunku do tego samego czasu roku zeszłego, tym samym osiągając poziom 56,6 mln euro. Jeśli chodzi o wartość wolumenu eksportowego jaj oraz ich przetworów to i tutaj także nastąpiła znacząca zniżka, która w tym wypadku wyniosła 10 procent oscylując w granicy 80,6 mln euro. Również wartość importu się obniżyła o 7 procent, a więc do 24,1 mln euro.
Taki stan rzeczy jest wynikiem niższych cen jaj na rynku Wspólnoty, która to zmniejszyła się o ponad 30 procent w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku w stosunku do zeszłego roku.
Jaja konsumpcyjne zostały wysłane poza granice kraju w kontyngencie 88,4 tysiące ton, czyli odnotowano w tym przypadku zwyżkę rzędu 19 procent. Z kolei wolumen eksportowy przetworów z jaj zmalał o 14 procent osiągając tym samym wielkość 6,8 tysiąca ton.
Również ilość sprowadzanych jaj spożywczych się zmniejszyła i to o 7 procent osiągając poziom 10 tysięcy ton. Import przetworów jajecznych wzrósł o 23 procent, tj. do ilości 4,9 tysiąca ton.
Zarówno czołowymi importerami oraz eksporterami są państwa członkowskie Unii Europejskiej. Wśród największych odbiorców polskich przetworów jajecznych są Niemcy, którzy zapłacili niemal 24 procent mniej niż w roku ubiegłym.
Mniej dostarczono także do Czech, Rumuni, na Węgry oraz Słowację. Jedynie Holandia zwiększyła swój wolumen importowy. Jednakże polskie produkty trafiły na rynek w Hongkongu, który zakupił 2,1 tysiąca ton za łączną kwotę 2,1 mln euro.
Aktualnie najwięcej jaj oraz ich przetworów wysyła Holandia, która zwiększyła swoje dostawy o 30 procent kosztem Niemców, którzy w poprzednim roku dostarczyli nam produkty o 42 procent niższe od zeszłorocznych.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA Foto: sxc.hu