Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
FLORAMIX PIĘKNE KWIATY (Nawóz dolistny)
2012-01-17 -
Seria MF 3000 690
2011-12-14 -
Ładowarka teleskopowa Weidemann T4512
2014-07-08 -
WIERTNICA seria 300/400/500/600/700
2012-01-05
Ptasia grypa. Łagodniejsze obostrzenia dla hodowców od połowy kwietnia
W związku ze zmniejszoną częstotliwością występowania ognisk i wystąpień grypy ptaków podtyp H5N8, wyższą temperaturą oraz nasłonecznieniem, na co wrażliwy jest wirus grypy ptaków przygotowany został projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchylający rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2016 r. „w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków” (Dz. U. poz. 209 i), które nałożyło restrykcyjne środki na hodowców drobiu, w tym zwłaszcza konieczność utrzymywania drobiu w odpowiednim zamknięciu.
Ptasia grypa w Polsce
Projekt nowego rozporządzenia przewiduje ogólne środki bioasekuracji, które mają być stosowane przez hodowców drobiu, w celu zabezpieczenia wrażliwego inwentarza przed wystąpieniem grypy ptaków. Drób ma być utrzymywany w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami (nie oznacza to zamknięcia drobiu) oraz wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.
Zagrożenie związane z grypą ptaków nie ustąpiło całkowicie i posiadacze drobiu powinni w odpowiedzialny sposób postępować w swoich gospodarstwach.
Nowe przepisy mówią przede wszystkim o ograniczeniu dostępu drobiu do otwartych zbiorników wodnych. Hodowcy i producenci powinni starać się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo od przebywania w zbyt bliskiej odległości. W gospodarstwach stosowane mogą być również ultradźwiękowe odstraszacze, siatki, itp. sposoby mające na celu ograniczenie do minimum ryzyka kontaktu z dzikim ptactwem, drób ma być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami, maty dezynfekcyjne mają być stosowane w obiektach, gdzie drób utrzymywany jest w systemie bezwybiegowym, ściółka dla ptaków ma być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami.
W sytuacji zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii będzie miał kompetencje do wprowadzenia odpowiednich środków, w tym zakazu organizowania targów, wystaw i pokazów na danym terenie.
Zgodnie z przewidywaniami nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia br.
Od 3 grudnia 2016 r. (od momentu wykrycia pierwszego ogniska HPA1) do 17 marca 2017 r. w Polsce wyznaczono w sumie 65 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu domowego (choroba wystąpiła na terenie 12 województw). Natomiast do 6 marca 2017 r. zanotowano w sumie 68 wystąpień wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 oraz H5N5 u dzikich ptaków.