Wzrost poziomu wytwarzania będzie jednak mniejszy niż prognozowano wcześniej – 11%, a to z uwagi na konflikt zbrojny i problemy gospodarcze i logistyczne. Dewaluacja krajowej waluty osłabiła zwyżkę krajowego popytu na drób, co jednak zostanie częściowo zrekompensowane mniejszą konsumpcją mięsa czerwonego. Dzięki przewagom cenowym, drób pozostanie najchętniej spożywanym gatunkiem mięsa przez ukraińskich konsumentów, co oznacza wzrost o 2% do 840 tys. ton.
Eksport drobiu
Spora część wzrostu produkcji drobiu zostanie skierowana na eksport, który może zwiększyć się w odniesieniu do 2013 r. o 20% do 170 tys. ton. Rynek rosyjski pozostaje zamknięty dla ukraińskich produktów od lutego tego roku, jednak straty zostaną wyrównane większymi dostawami m.in. do Iraku, Uzbekistanu, Mołdawii i Gruzji.
W 2014 roku rozpoczęły się także wysyłki ukraińskiego drobiu do UE od dwóch czołowych producentów w kraju. Będą one kontynuowane do czasu wypełnienia kontyngentu taryfowego w listopadzie br. W celu kontynuacji eksportu w 2015 r. koniecznie będzie pełne wdrożenie przez Ukrainę oraz państwa członkowskie UE dwustronnej umowy o wolnym handlu.
Import drobiu
W tym roku import drobiu na Ukrainę będzie rekordowo niski, bo obniży się o 37% do 40 tys. ton i będzie pochodził przede wszystkim z Niemiec, USA, Polski, Węgier i Holandii. Do najchętniej sprowadzanych produktów będą nadal należały tańsze podroby.