Eksperci przewidują, że w dalszej części roku ceny pasz będą wykazywały tendencję spadkową, co przyczyni sie do korzyści producentów drobiu.
Wzrost wytwórstwa tego gatunku mięsa będzie obserwowany zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. Istotnym czynnikiem zwiększenia produkcji będą konkurencyjne nadal ceny drobiu na świecie w porównaniu z innymi gatunkami mięsa.
Chiny, pozostające drugim co do wielkości produkcji drobiu krajem na świecie, w 2013 roku najprawdopodobniej nie zwiększą swojej produkcji, tak jak zakładano wcześniej. Eksperci przewidują, że chińska produkcja pozostanie na poziomie z ubiegłego roku.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych, ze względu na wzrost cen żywności i regulację cen pasz, szacuje się 1,6-procentową zwyżkę poziomu wytwarzania. Wzrost produkcji prognozowany jest również w:
Mięso drobiu stanowi największy udział w handlu (45%). Pomimo podwojenia poziomu sprzedaży drobiu w ciągu ostatnich dziesięciu lat, obserwowano spowolnieni dynamiki wzrostu, począwszy od 2010 roku.
Według analityków, w 2013 roku spodziewane jest dalsze osłabienie wzrostu eksportu (+1,5% do 13,3 mln ton).
W rejonie Azji, będącym największym importerem mięsa drobiowego, spodziewane jest zwiększenie zakupów o 0,6%. Najwięcej drobiu trafi do Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, Iraku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich o Kazachstanu. Import spadnie natomiast do Japonii i Korei Płd. i Chin.
Znaczny wzrost przywozu spodziewany jest do krajów afrykańskich, bo aż o 6%, w tym najwięcej m.in. do RPA, Angoli, Beninu, Ghany i Egiptu.
Umiarkowane ilości mięsa drobiowego sprowadzi Rosja (wzrost o 1%), głównie z uwagi na wzrost produkcji krajowej oraz umowy handlowe z Ukrainą i Białorusią.
Z kolei największy udział w eksporcie wykazywać będą Brazylia, Stany Zjednoczone i Chiny, które wywiozą łącznie niemal 75% łącznej sprzedaży, przy jednoczesnej stabilizacji skali wywozu w ostatnich latach.