Największy wpływ na spadek kontyngentu wywozu drobiu miało zamknięcie dla krajowych eksporterów części pozaunijnych rynków zbytu z powodu wykrycia ognisk grypy ptaków w niektórych rejonach Polski.
Ponadto, czynnikiem oddziaływującym negatywnie na poziom wysyłki były ograniczenia logistyczne w handlu międzynarodowym spowodowane pandemią COVID-19. W miesiącach styczeń–kwiecień br. z Polski w ekwiwalencie tuszek wysłano 549 tys. ton drobiu, a więc mniej o 7% niż przed rokiem. Wartość wywiezionych w tym czasie produktów drobiowych wyniosła 4,1 mld zł i była o 5% niższa niż przed rokiem.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w stosunku do porównywalnego okresu minionego roku wywóz drobiu na rynek UE zmniejszył się o 3% do 432 tys. ton, a sprzedaż do krajów pozaunijnych – o 19% do 117 tys. ton.
W pierwszych czterech miesiącach 2020 r. do Polski w ekwiwalencie tuszek sprowadzono 46 tys. ton drobiu, a więc mniej o 25% niż w porównywalnym okresie 2019 r., a wydatki poniesione na zakup produktów drobiowych wyniosły 387 mln zł i były o 20% niższe.
Nadwyżka handlu zagranicznego produktami drobiowymi ukształtowała się w granicy 502 tys. ton, czyli mniejszym o 4,5% niż w porównywalnym okresie 2019 r.